İBB'nin Artİstanbul sergisine saldırı girişimi: Eserler 'milli ve manevi değerlere hakaret' içeriyormuş

Yayınlanma:
A+ A-
İBB'nin Artİstanbul Feshane'deki sergisi önünde bir araya gelen gerici grup sergideki eserlerin 'milli ve manevi değerlere hakaret' içerdiğini iddia ederek saldırı girişiminde bulundu.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Artİstanbul Feshane'de açtığı "Ortadan Başlamak" adlı sergiye bir kez daha saldırı girişiminde bulunuldu. Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu Başkanı Kürşat Mircan, "Kültür sanat adı altında burada sergilenen şeyler kesinlikle sapkınlığı özendirmektedir ve bizim manevi dokumuzla milli kültürümüzle yakından uzaktan alakası yoktur, örtüşmemektir, çatışmaktadır" dedi.

Eyüpsultan'daki Artİstanbul Feshane önünde bir araya gelen grup adına basın açıklaması yapan Mircan, serginin kaldırılması için resmi kurumlara da müracaat ettiklerini anlatarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da buna müdahale etmesi gerektiğini ileri sürdü.

Açıklamanın ardından grup üyelerinden bazıları Artİstanbul Feshane önünde güvenlik önlemi alan polis engelini aşarak içeri girmek istedi. Polisin geçişe izin vermemesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı.

Sergiye yaklaşık iki hafta önce de aynı grup tarafından saldırı girişiminde bulunulmuştu. Yesevi Alperenler Derneği Genel Başkanı ve Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu Başkanı Kürşat Mican, “Buradaki sergi, bize Müslüman Türk milletine hakarettir. İvedilikle bu serginin kaldırılması lazım. Ekrem’i uyarıyoruz, ya bu sergiyi kaldırır ya da millet olarak biz bu sergiyi kaldırmasını biliriz” diyerek tehditler savurmuş, saldırı girişimi nedeniyle sergi geçici süreliğine ziyarete kapatılmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar