İklim eylemcisi, kafasını 'İnci Küpeli Kız'a yapıştırdı

İklim eylemcisi, kafasını 'İnci Küpeli Kız'a yapıştırdı
Yayınlanma:
A+ A-
Just Stop Oil (Sadece Petrolü Durdurun) grubuna üye eylemciler, kamuoyunun dikkatini iklim krizine çekmek için yeni bir eylem yaptı. Bir eylemci, kafasını Hollandalı usta ressam Johannes Vermeer'in 1665 tarihli İnci Küpeli Kız tablosuna yapıştırdı.

Artı Gerçek - İklim eylemcilerinin çevre tahribatına dikkat çekmek için gerçekleştirdikleri 'müze eylemleri'ne bir yenisi eklendi. Hollanda'da bir eylemci, sanat tarihinin başyapıtlarından biri sayılan İnci Küpeli Kız tablosuna kafasını yapıştırıcı ile tutturdu. Cam çerçeve içindeki tablo zarar görmezken, bir diğer eylemci bu sırada "Güzel ve paha biçilemez bir şey gözünüzün önünde yok edildiğinde nasıl hissediyorsunuz?" diye sordu.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Hollanda'nın Lahey kentindeki Mauritshuis Müzesi'nde sergilenen tablonun önünde iki protestocu görülüyor. Just Stop Oil (Sadece Petrolü Durdurun) grubunun üyesi olan eylemcilerden biri başını tabloya yapıştırıyor. Bir diğeri de elini yandaki duvara yapıştırırken, müze ziyaretçilerine "Güzel ve paha biçilemez bir şey gözünüzün önünde yok edildiğinde nasıl hissediyorsunuz? Bu, gezegenin yok edildiğini gördüğünüzde duyduğunuz hissin aynısı" diye sesleniyor.

Eylemin ardından Mauritshuis Müzesi'nden yapılan açıklamada, Hollandalı usta ressam Johannes Vermeer'in 1665 tarihli tablosunun zarar görmediği belirtildi. Tablonun üzerindeki cam tabloya ne olduğu bilinmeyen bir sıvı atıldığını belirten müze, üç kişinin gözaltına alındığını duyurarak "Tablonun durumu restoratörümüz tarafından incelendi. Neyse ki, cam çerçeve içinde olan başyapıt zarar görmedi" denildi.

Kamuoyunun dikkatini iklim krizine çekmek isteyen eylemciler, son olarak Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un Londra'daki Ulusal Galeri'de sergilenen Ayçiçekleri tablosuna çorba fırlatmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar