İnsan Hakları Film Festivali

İnsan Hakları Film Festivali
Bu yılki İnsan Hakları Film Festivali’nin  ödülleri açıklandı. Büyük ödüle "Savaş Gösterisi" adlı film layık görüldü. KÜLTÜR-SANAT- Bu yıl...

Bu yılki İnsan Hakları Film Festivali’nin  ödülleri açıklandı. Büyük ödüle "Savaş Gösterisi" adlı film layık görüldü.

KÜLTÜR-SANAT- Bu yıl on beşincisi gerçekleştirilen Uluslararası İnsan Hakları Film Festivali ve Forumu çerçevesinde verilen ödüller açıklandı. Festivaldeki en iyi belgesel ödülünü "The War Show" (Savaş Gösterisi) filmleriyle Danimarkalı yönetmen Andreas Dalsgaard ve Suriyeli yönetmen ve gazeteci Obaidah Zytoon aldılar. Film Venedik Film Festivali’nde de dikkatleri üzerine çekmişti. Film, radyo sunucusu olan Obaidah Zaytoon ve arkadaşlarının Beşar Esad’a karşı protesto gösterilerine katılmaları sürecinin takibiyle başlıyor. Ardından bir yandan savaş sürer ve şiddet artarken, bütün bu insanların hayatlarının nasıl değiştiğini resmediyor. Film bir yandan da, BM İnsan Hakları Konseyi’nin bir toplantısını gösteriyor.

Euronews internet sayfasında yer alan habere göre, festivalde en iyi sinema film ödülünü ise "Burning Birds" filmi ile Sri Lankalı yönetmen Sanjeewa Pushpakumara aldı. Filmin öyküsü, henüz iç savaşın sürdüğü 1989’da geçiyor. Pushpakumara filminde, bir anne ve sekiz çocuğunun küçük bir köyde verdikleri yaşam mücadelesini anlatıyor.

Öne Çıkanlar