İspanya'da çalıntı eser operasyonu: Francis Bacon'ın 5 milyon euroluk tablosu bulundu

İspanya'da çalıntı eser operasyonu: Francis Bacon'ın 5 milyon euroluk tablosu bulundu
Ressam Francis Bacon'ın dostu José Capelo'nun Madrid'de evinde bulunan portrelerin çalınmasıyla ilgili iki kişi tutuklandı. Portelerden birinin hâlâ kayıp olduğunu belirten İspanyol polisi, son tablo bulunana kadar soruşturmanın açık kalacağını söyledi.

Artı Gerçek - Madrid polisi, İngiliz ekspresyonist ressam Francis Bacon'ın 5 milyon euro değerindeki bir portresini ele geçirdi. Portre, ünlü ressamın yaklaşık on yıl önce evinden çalınan beş eserinden biriydi.

Toplam değerinin 25 milyon euro olduğu tahmin edilen resimler, 2015 yılında Bacon'ın yakın arkadaşı olan ve ressamın yanında çalışan İspanyol bankacı José Capelo'nun Madrid'deki evinde yapılan bir hırsızlığın ardından ortadan kaybolmuştu.

Tablolardan üçü 2017 yılında bulundu ve İspanyol polisi perşembe günü dördüncü tablonun ( 'Bacon'ın 1989 tarihli José Capelo'nun portresi için çalışma tablosu') ele geçirildiğini duyurdu.

ÇALINTI ESERLERİ TESLİM ALAN İKİ KİŞİ TUTUKLANDI

Emniyetten yapılan açıklamada, "Soruşturmalarımız sonucunda şubat ayında Madrid'de çalıntı malları teslim alan iki kişi tutuklandı. Bu tutuklamalar ve polisin diğer faaliyetleri sonucunda kayıp tablolardan biri Madrid'deki bir mülkte bulundu" denildi.

The Guardian'da yer alan habere göre, İspanyol polisi, dokuz yıl önceki soygundan sorumlu olduğu iddia edilenler de dahil olmak üzere hırsızlıkla bağlantılı olarak 16 kişinin tutuklandığını açıkladı. Ayrıca soruşturmanın Doğu Avrupa'daki suç gruplarıyla bağlantılı İspanyol vatandaşları üzerinde yoğunlaştığı belirtildi. Açıklamada, "Soruşturma son tabloyu geri alana kadar açık kalacak" denildi.

ESERLERİ MÜZAYEDELERDE BÜYÜK MEBLAĞLARA ULAŞMAYA DEVAM EDİYOR

1992'de 82 yaşında Madrid'de ölen Bacon, 20. yüzyılın en çok saygı gören ve aranan sanatçılarından biri olarak anılıyor. Papaları, çarmıha gerilmeleri ve çarpıtılmış, acı çeken yüzleri ve bedenleri resmettiği içgüdüsel, şiddetli resimleri büyülemeye ve müzayedelerde büyük meblağlara ulaşmaya devam ediyor.

Bacon'ın 1974-77 üçlemesi 2008 yılında 26,3 milyon sterline anonim bir alıcıya satıldı. Savaş sonrası yıllarında bu, sanatçı için Avrupa rekoru demekti. Beş yıl sonra, Bacon'ın arkadaşı ve akranı Lucian Freud'un üçlü portresi 142 milyon dolara satılarak 2012'de Munch'un Çığlık tablosu için ödenen 119 milyon doları çok aştı.

Bu ayın başlarında, Bacon'ın sevgilisi ve ilham perisi George Dyer'ın portrelerinden biri - "sanatçının on yıl içinde müzayedeye çıkan ilk anıtsal tek panel portresi" olarak tanımlanıyor - müzayedede 27,7 milyon dolara satıldı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar