'İstanbul Photo Awards 2022' sergisi Ankara'da açıldı

'İstanbul Photo Awards 2022' sergisi Ankara'da açıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Bu yıl 8. kez düzenlenen Istanbul Photo Awards sergisi Ankara'nın önemli kültür sanat noktalarından biri olarak kabul edilen CSO Ada Ankara'da ziyarete açıldı. Sergide yarışmada ödül alan 19 fotoğrafçının eserlerine yer veriliyor.

Artı Gerçek - Uluslararası haber fotoğrafı yarışması "Istanbul Photo Awards 2022"nin ikinci sergisi, CSO Ada Ankara'da ziyarete açıldı. Serginin açılışına gazeteciler, bürokratlar ve siyasetçilerin yanı sıra Paraguay'ın Ankara Büyükelçisi Ceferino Adrian Valdez Peralta gibi çok sayıda davetli de katılım gösterdi.

1.jpg

Istanbul Photo Awards'a 8 yılda 14 bin uluslararası fotoğrafçının kayıt yaptırdığı aktarılırken; yalnızca bu yıl 113 farklı uyruktan foto muhabirinin 16 bin fotoğrafla yarışmaya katıldığı bilgisi paylaşıldı. Yarışmanın sonuçlanmasının ardından kazanan fotoğrafların ve fotoğraflara dair hikayelerin yer aldığı bir Photobook'un yayınlandığı belirtildi.

Sergiyi düzenleyen AA'nın her zaman Türkiye'nin arşivi ve hafızası olduğuna dikkat çekilirken; dünyanın dört bir tarafında kaliteden ödün vermeyecek şekilde çok güzel işlere imza attığı söylendi.

2.jpg

2015'ten itibaren düzenlenen Istanbul Photo Awards'ın, uluslararası anlamda önem verilen bir proje haline gelmesinin arka planında, her türlü zorlu şart altında mesleklerini yerine getiren foto muhabirlerinin bir nebze de olsa emeklerinin karşılığını vermek, onlara destek olmak fikrinin yattığı dile getirildi.

Açılışta bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, "Ara Güler, 'Tek bir kareyle roman yazarsınız' demişti. Fotoğraf, toplumları birleştiren, birbirlerini anlamalarına da vesile olan önemli bir sanat dalı. Bu konuda uluslararası etkinliği düzenledikleri için emeği geçen herkesi tebrik ediyorum." dedi.

3.jpg

Istanbul Photo Awards 2022'de dereceye giren fotoğraflardan oluşan ilk serginin İstanbul'da Tophane-i Amire'de açıldığı, üçüncü serginin ise 8 Aralık'ta New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde açılacağı duyuruldu.

AA'nın haberine göre, "Afganistan'daki çatışmalar, Formula 1 yarışları, Amerika mitingleri ve İran sulak alanlarındaki kuş ölümlerinin yanı sıra Taylandlı çocuklardan Dağıstanlı annelere kadar farklı coğrafyalardaki insan hikayelerine dair etkileyici karelerin yer aldığı "Istanbul Photo Awards 2022", 19 Aralık'a kadar CSO Ada Ankara'da ziyaret edilebilecek." (AA)

Öne Çıkanlar