İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'ne 700 eser bağışlandı

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'ne 700 eser bağışlandı
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul Beyoğlu'nda yer alan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'ne, Lale Cengiz Akıncı tarafından 700 eser bağışlandı. Müzenin en kapsamlı bağışı olan koleksiyonun ilki 7 Eylül'de ziyaretçilerle buluşuyor.

Artı Gerçek - İstanbul Beyoğlu'nda bulunan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'ne (İRHM) 'Art+ı 700' sergisi 2 Eylül'de ziyaretçilere kapılarını açıyor. İRHM tarihindeki en kapsamlı bağış Lale ve Cengiz Akıncı tarafından yapıldı. Lale Cengiz Akıncı koleksiyonu, Cumhuriyet'in 100. yılına özel olarak İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'ne bağışlandı.

'Art+ı 700' sergisi koleksiyonunun küratörlüğünü Ali Kayaalp, koleksiyon sanat danışmanlığını ise Ebru Nalan Sülün üstleniyor.

163 SANAT ESERİ YER ALIYOR

163 eserin yer aldığı sergide; Halil Paşa, İbrahim Çallı, Sami Yetik, Hüseyin Gezer, Zeki Kocamemi, Ali Avni Çelebi, Hale Asaf, Zühtü Müridoğlu, Léopold Lévy, Nuri İyem, İsmail Hakkı Oygar, Aliye Berger, Avni Arbaş, Zeki Faik İzer, Nurullah Berk, Burhan Uygur, Naile Akıncı, Eşref Üren, Neş'e Erdok, Tiraje Dikmen, Cemal Tollu, Cevat Dereli, Nedim Günsür, Elif Naci, Ercüment Kalmık, Eren Eyüboğlu, Neşet Günal, Şükriye Dikmen, Ferruh Başağa, Utku Varlık, Turan Erol gibi birçok sanatçının eserleri bulunuyor.

KOLEKSİYONERLER LALE VE CENGİZ AKINCI KİMDİR?

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi mezunu ressam Naile Akıncı'nın oğlu olan Cengiz Akıncı, annesinin teşvikiyle daha 16 yaşındayken sanat eseri toplamaya başladı. Akıncı, hukuk öğrenimini tamamladıktan sonra yakın çevresinin de etkisiyle telif hakları üzerine uzmanlaştı. Bu sayede sanatçılara hukuk desteği de veren Akıncı, kendisi gibi hukukçu ve koleksiyoner olan Lale Aldıkaçtı ile 1983'te evlendi.

Lale ve Cengiz Akıncı'nın birlikte geliştirdikleri koleksiyon yıllar içinde çeşitlenerek büyüdü. Çoğunlukla Akademi mezunu sanatçıların yer aldığı koleksiyon, ağırlıklı olarak 1930'lar sonrasını kapsayan ve farklı dönemleri temsil eden peyzaj ve natürmortlar, figüratif ve soyut eserler, baskı resimler ile değişik teknikleri bir araya getiren desenler, heykel, seramik ve cam eserlerden oluşuyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar