Japon sanatçı Hokusai’nin nadir baskısı rekor fiyata alıcı buldu

Japon sanatçı Hokusai’nin nadir baskısı rekor fiyata alıcı buldu
Yayınlanma:
A+ A-
Japon ressam ve oymabaskı ustası Katsushika Hokusai'nin, popüler kültürün en önemli eserlerinden biri kabul edilen 'Kanagawa Açıklarında Büyük Dalga' adlı eseri ABD'de bir müzayede evinde 2,76 milyon dolara satıldı

Artı Gerçek - Japon sanatçı Katsushika Hokusai’nin 'Kanagawa Açıklarında Büyük Dalga' (The Great Wave off Kanagawa) adlı sanat eserinin nadir bir baskısı 2,76 milyon dolara satıldı.

ABD'nin New York kentinde bulunan müzayede evi Christie's tarafından açık artırmaya çıkarılan eser, 37 santimetre büyüklüğünde ve 1830’lu yılların başında sanatçının baskı sistemi kullanarak çok farklı tarzlarda ve çok sayıda yaptığı bir türe ait.

Başlangıç tarihinin 1600'lü yıllara dayandığı tahmin edilen ve Japon resim sanatında çağdaş tarzı tasvir eden 'Ukiyo-e' türünde verilen eser, “Büyük Dalga” ismini taşıyor ve popüler kültürün en önemli eserlerinden biri olarak biliniyor. Tabloda üç balıkçı teknesinin dalgalarla boğuşma anı tasvir ediliyor.

UKİYO-E NEDİR?

Ukiyo-e, Edo Dönemi'nde ortaya çıkan bir Japon resim sanatı türüdür. Tiyatro, klasik edebiyat, şiir, yerel efsaneler, natürmort, imparatorluk ailesi ve din gibi birçok teması vardır. Ukiyo'nun kelime anlamı, içinde "modern olma"yı da barındırır.

Ukiyo-e, Yamato-e olarak bilinen klasik japon resim akımını takip ederek kültürel arka plan ile günlük yaşamdan kesitleri, doğa manzaraları eşliğinde resmeder.

KATSUSHİKA HOKUSAİ KİMDİR?

Japonya'da 1760-1849 yılları arasında, Edo dönemi olarak tanımlanan dönemde yaşamış bir oymabaskı ustası, tahta oymacısı ve ukiyo-e ressamıdır.

Sanatçının en bilinen eseri 1820'li yıllarda üretmeye başladığı, uluslararası üne sahip Kanagawa'nın Büyük Dalgaları'nın eserinin de da dâhil olduğu '36 Fuji Dağı Manzarası' adlı ahşap baskı serisidir.

Bu seri hem yerel seyahat hareketi hem de kişisel Fuji Dağı takıntısı ile yaratılmıştır. Sanatçıyı önce Japonya'da ve sonra dünyada üne kavuşturan bu seri ve özellikle serinin Kanagawa'nın Büyük Dalgaları ve Bulutsuz Havada Fuji Dağı (ya da Kızıl Fuji) eserleridir. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar