50 yıl sonra bulunmuştu: John Lennon'ın kayıp gitarı açık artırmaya çıkıyor

50 yıl sonra bulunmuştu: John Lennon'ın kayıp gitarı açık artırmaya çıkıyor
Beatles efsane solisti Lennon'ın, Help albümün kayıtlarında kullanılan gitarının 600 bin sterlini aşkın fiyata alıcı bulacağı tahmin ediliyor. Gitarın, en çok satan The Beatles gitarı olarak yeni bir dünya rekoru kırabileceği düşünülüyor.

Artı Gerçek- John Lennon ve George Harrison'ın 'Help!' ve 'Rubber Soul' albümlerinin kayıtlarında kullandıkları ve son 50 yıldır tavan arasında duran akustik gitar, Kurt Cobain'in el yazısıyla yazdığı konser listesi, Amy Winehouse'un giydiği bir elbiseve diğer birçok anı niteliğindeki eşya mayıs ayında düzenlenecek açık artırmayla satışa çıkarılacak.

KAYIP BİR REMBRANDT YA DA PİCASSO ESERİ BULMAK GİBİ

Ürünü satışa sunan Julien's Auctions şirketinin kurucu ortağı ve yönetici direktörü Darren Julien şunları söyledi:

"Bu olağanüstü enstrümanı bulmak, kayıp bir Rembrandt ya da Picasso eseri bulmak gibi bir şey. Hâlâ bir rüya gibi geliyor. Gitar yaklaşık elli yıldır hiç kullanılmadığı için, estetik açıdan Lennon'un gitar çaldığı zamanki haliyle aynı durumda."

The Guardian'ın haberine göre, 2015 yılında Julien's Auctions şirketi başka bir Lennon gitarı daha sattı. 1960'ların sonunda bir müzisyen tarafından satın alınan akustik gitar 1,6 milyon sterline alıcı bulmuştu. Yeni keşfedilen gitarın satış tahmini 600 bin ile 800 bin sterlin arası ancak şirket, 'tarihsel olarak daha önemli' olduğu için bir öncekinden daha fazla satılabileceğini savunuyor.

Şirket daha önce de müzisyen Ringo Starr tarafından kullanılan bir davul setini 2,2 milyon dolara satmıştı.

Ayrıca 29 ve 30 Mayıs tarihlerinde internet üzerinden ve New York'taki Hard Rock Cafe'de yapılacak açık artırmada Lennon'un bir başka tarihi parçası olan, eşi Yoko Ono ile birlikte Vietnam savaşını protesto ettikleri 'Barış İçin Yataklar eylemi' sırasında kullandığı telefon da satışa sunulacak. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar