Kadınların kilamları ve sözü sahneye taşınıyor: LaWje’yen jinan

Kadınların kilamları ve sözü sahneye taşınıyor: LaWje’yen jinan
Geleneksel Hakkari kilamlarını derleyerek dinleyiciyle buluşturan LaWje, 'LaWje’yên Jinan' çalışmasıyla 20 Ocak’ta Moda Sahnesi’nde konser düzenleyecek.

Artı Gerçek-Geleneksel Hakkari kilam ve stranlarını derleyerek yeni bir tarzda dinleyiciye sunan LaWje, yeni bir çalışmayla sahne alıyor. 2003 yılından bu yana derleme çalışmaları ve konser performanslarıyla farklı bir duruş sergileyen LaWje, farklı tarihlerde düzenlenen atölyeler kapsamında oluşturduğu kadın korosuyla birlikte sahnede yerini alacak.

Konsere Defjen def topluluğu ve LaWje’nin bugüne kadar divanını paylaştığı müzisyenler de eşlik edecek.

20 OCAK’TA MODA SAHNE’DE OLACAK

Kuruldukları günden bu yana temel motivasyonlarının müzikal birikimlerini oluşturan Kültürel dinamikleri dinleyiciye aktarmak olduğunu belirten LaWje, 20 Ocak’ta İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan Moda Sahnesi’nde konser düzenleyecek.

Çalışma, LaWje’nin kurucu üyelerinden olan Ali Tekbaş’ın yürütücülüğünde, yoğunlukta İstanbul merkezli olup ama dünyanın ve ülkenin çeşitli şehirlerinde de (Müzik Köyü-Fethiye, 2017-2018-2019, Mozaic, ‘Found Sound Nation’ Müzik Festivali-NewYork-2019, Geleneksel Kürt şarkıları ve söyleyiş biçimleri atölyesi- NewYork Üniversitesi-2019) atölyeler sonucunda oluştu.

Bu atölye çalışmalarında sözlü kültür geleneğinin özellikleri, müzikal formlar referans alınarak repertuar çalışmaları ve icra yöntemleri üzerine eğitimler verildi. Bu kapsamda oluşan projede atölyede bir araya gelen kadınların oluşturduğu koro da sahne alıyor.

Daha önce Kürt sanatçıların hafızalara kazınmış aşk parçalarını “LaWje’yên Evini” adıyla sahneye taşınmıştı.(MA)

Öne Çıkanlar