Kartal tiyatrosu yeni sezona başladı

Kartal tiyatrosu yeni sezona başladı
Kartal Belediyesi'nin ‘Kültür ve Sanatta Yükselen Kartal’ sloganıyla düzenlenen tiyatro etkinliklerinde yeni sezon açıldı. Bu kapsamda yapılan açılışla birlikte geçtiğimiz hafta sonu üç ayrı oyun Kartal kültür merkezlerinde izleyiciyle buluştu.

Artı Gerçek - Kartal Belediyesi'nin ‘Kültür ve Sanatta Yükselen Kartal’ sloganıyla düzenlenen tiyatro etkinliklerinde yeni sezon, epik bir anlatımla yorumlanmış olan ve Nazım Hikmet'in unutulmaz eserinden yola çıkılarak hazırlanan 'Şeyh Bedreddin Destanı' isimli oyunla gerçekleştirildi.

Bu oyun aynı zamanda yeni sezonun da açılış oyunu oldu. Haftanın ilk tiyatro etkinliği olarak sahnelenen temsil, cuma akşamı Kartal Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

TUNCEL KURTİZ ‘GÜNÜMÜZ İÇİN BİR AYİN’ ADIYLA SAHNELEMİŞTİ

Tuncel Kurtiz’in 1992 yılında ‘Günümüz İçin Bir Ayin’ başlığıyla sergilediği eser, yönetmenliğini ve oyunculuğunu üstlenen İlkay Akdağlı tarafından sahnelendi. Müzikal bir gösteri eşliğinde izleyiciyle buluşan oyunda şiirler, türküler ve ağıtlar aynı sahnede buluştu.

YERLİ KOMEDİ: İYİ KÖTÜ ÇİRKİN

Kartallı tiyatroseverler geçen hafta cumartesi akşamı Kartal Belediyesi Soğanlık Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. Eray Yasin Işık’ın kaleme aldığı ve Ahmet Burak Bacınoğlu’nun hem yönettiği hem de oyuncular arasında olduğu oyun izleyicilere keyifli anlar yaşattı. 'İyi Kötü Çirkin' isimli tiyatroda ünlü isimler Ersin Korkut, Hakan Bulut, Eray Yasin Işık ve Ahmet Burak Bacınoğlu trajikomik bir olay örgüsünü sahneledi.

İyi bir insanın çocukluğundan yetişkinliğine kadar başından geçen olaylara, kötü ve çirkin insanlar tarafından nasıl yön verildiğini anlatan oyun keyifli anlara sahne oldu. Yer yer siyasi hicivlere ve seyircilerle girilen diyaloglara yer verilen tiyatro izleyicileri bolca güldürdü.

‘HIRSIZ’LA HAFTANIN FİNALİ YAPILDI

Küçük bir tiyatro festivali tadında geçen hafta sonunun son oyunu yine ünlü oyuncuların sahne aldığı ‘Hırsız’ oldu. İtalyan Oyun Yazarı Dario Fo’nun yazdığı, Füsun Demirel’in Türkçe’ye çevirdiği ve Ali Yaylı’nın yönetmenliğini üstlendiği komedi oyununda ünlü isimler rol aldı. Umut Oğuz, Tuna Arman, Somer Karvan, Ebru Karanfilci, Suat İnal ve Ceren Bayır’ın rol aldığı oyunda bir hırsızın yaşadıkları anlatılıyor.

İtalya’da geçen hikâyede bir politikacının evine giren hırsızın yaşanan olaylar esnasında arada kalması ve bu durumdan çıkma çabası mizahi bir dille ele alınıyor. Oyunun ardından sahneye davet edilen Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Umut Veli Develi oyunculara plaket takdim etti. (DHA)

Öne Çıkanlar