Kürt şair Arjen Arî ölümünün 11'inci yılında mezarının başında anıldı

Kürt şair Arjen Arî ölümünün 11'inci yılında mezarının başında anıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Modern Kürt edebiyatının öncü isimlerinden Arjen Arî, ölümünün 11'inci yılında Diyarbakır'da mezarı başında anıldı. Arî'nin yakınları ve sevenleri, fotoğrafının konulduğu mezarının başına mumlar yakarak karanfiller bıraktı.

Artı Gerçek - Kürt şair Arjen Arî, ölümünün 11'inci yıl dönümünde Diyarbakır'ın Bağlar ilçesine bağlı Yeniköy Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı. Anmaya Arî'nin yakınları ve sevenlerinin yanı sıra Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Eşbaşkanı Sultan Yaray, Kürt PEN Eşbaşkanı Ömer Fidan ve Kürt Edebiyatçılar Derneği Eşbaşkanı Fatma Taşlı Tunç da katıldı. Katılımcılar, Arî'nin fotoğrafının konulduğu mezarının başına mumlar yakarak karanfiller bıraktı.

Anmada konuşan Sultan Yaray, Arî'nin sadece şair değil, aynı zamanda yıllardır yasaklı olan bir dilin mücadelecisi olduğunu söyledi. Yaray, "Fiziksel olarak aramızda değil ama ruhuyla ve şiirleriyle her zaman aramızda olacak. Onun emeğinin önünde saygıyla eğiliyoruz. Bu dil için mücadele edenler olduğu sürece bu dil de var olacaktır. Kürt dili üzerinde ne kadar baskı olursa olsun, bu dilin savaşçıları sayesinde Kürt dilinin bayrağı her zaman yüksekte kalacak ve bu dil edebiyatıyla, siyasetiyle halk arasında her zaman var olacaktır" dedi.

Anma töreninden sonra ailesi tarafından Arjen Arî anısına yemek verildi.

ARJEN ARİ KİMDİR?

1956 yılında Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Çalê köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Nusaybin’de tamamlayan Kürt şiirinin ölümsüz kalemlerinden Arjen Ari 1979’da Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Türkçe bölümünü bitirdi. İlk şiiri 1979 yılında Tirej dergisinde yayınlandı.

Şiirleri İsveç ve Türkiye’de Berbang, Kurdistan Pres, Nûdem, Çira, Rewşen, Nubihar, Gulistan, Kevan, Tiroj, Peyv, Nûbûn ve Karwan adlı dergilerde yayınlandı.

2004’te Kürt Yazarlar Birliği’nin kurucuları arasında yer aldı. Kanser hastalığı nedeniyle 30 Ekim 2012’de Diyarbakır’da vefat etti ve Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Ari adına Sor Yayınları ve Kürt yazar Arjen Ari’nin ailesi tarafından “Arjen Ari Şiir Yarışması” her sene düzenleniyor. Yarışma, Arjen Ari’nin yaşamı boyunca emek verdiği Kürt dili ve edebiyatına ve sanatın evrensel değerlerine sahip çıkmak amacıyla Ari’nin ailesi ve Sor Yayınları (Weşanên Sor) tarafından düzenleniyor.

Eserleri:

Ramûsan min veşartin li geliyekî (Avesta), 2000
Ev çiya rûspî ne (Avesta), 2002
Destana Kawa (Elma), 2003
Eroûtîka (Lîs), 2006
Şêrgele " (Avesta), 2008

Öte yandan Ari, Kürt şiirinin tarihsel geçmişini aktaran “Antolojiya Helbesta Bakûr” adlı Kürt Edebiyatı Antolojisini de hazırlamıştı. (MA-HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar