Mazhar Alanson yeniden gündemde: Bodrum-Medine arası 'Yandım yandım'

Mazhar Alanson yeniden gündemde: Bodrum-Medine arası 'Yandım yandım'
MFÖ'nün solisti Mazhar Alanson'un, 'Yandım yandım' şarkısı hakkındaki "Medine'de yazdım" sözleri sosyal medyada yeniden gündem oldu. Birçok kullanıcı, daha önceden şarkıyı Bodrum için yazdığını söyleyen Alanson'u 'siyasi yandaşlık'la suçladı.

Artı Gerçek - MFÖ grubunun da solisti olan Mazhar Alanson'un, “Yandım yandım” şarkısını Medine şehrinde yazdığını ve bir aşk şarkısı olmadığını söylediği 208 tarihli açıklaması sosyal medyada tekrar gündem oldu. Sosyal medyada birçok kullanıcı, daha önce şarkıyı Bodrum için yazdığını söylemiş olan Alanson'a 'siyasi yandaşlık' eleştirisi yöneltti.

FARKLI ZAMANLARDA FARKLI AÇIKLAMALAR

Alanson “Yandım Yandım” şarkısı için farklı zamanlarda çelişkili açıklamalar yapmıştı. Farklı yıllarda şarkıyı İslam peygamberi Muhammed’e ya da Kabe’ye yazdığını söyledi; yazıldığı yer olarak da ya Medine’yi ya da Mekke’yi telaffuz etti.

'YANDIM YANDIM'I MEDİNE'DE YAZDIĞINI SÖYLEMİŞTİ

2018'de Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde verdiği konserde yaptığı ve yeniden gündem olan açıklamasında ise şarkısıyla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

"Yandım Yandım kısmını Medine’de yazdım. Yandım’ı birinci gün not defterime düşüyorum. İkinci gün ‘Ah ki ne yandım’ yazmışım. Şimdi ben nerede yazmış olduğumu söylemesem, şarkıyı size açıklamasam siz onu bir aşk şarkısı olarak dinliyorsunuz. Sonra bana şarkılar söyleten kadın mevzusu olmuş. Mesela ‘Baka baka doyamadım, hem kokladım da’ Kabe’yedir. Ama siz onu dinlerken aşk şarkısı zannedersiniz."

1998'DE BODRUM'A YAZDIĞINI SÖYLEMİŞTİ

Ancak 1998'de Okan Bayülgen'in sunduğu Zaga'ya katılan Mazhar Alason, “Yandım yandım”ın bilinen halini almamış versiyonunu “Hatıralarımın Üstüne Oteller Yapmışlar” adıyla seslendirmiş ve seslendirmeden önce de şarkıyı Bodrum için yazdığını söylemişti.

Alanson şarkının hikayesine dair “Bu arkadaş Bodrum'a gitmiş, Bodrum'a hayran olmuş, bir aşk şarkısı da yazmış. 20 yıl sonra gitmiş, o hatıraların olduğu yere, otelin balkonuna bir çıkmış ki, bir satır zaten geldi, şarkıyı onun üstüne kurdum, hatıralarımın üstüne oteller yapmışlar diye. Şimdi onu size sunacağım” açıklamasını yapmıştı.

'HATIRALARIMIN ÜSTÜNE OTELLER YAPMIŞLAR'

'Yandım Yandım'ın “Hatıralarımın Üstüne Oteller Yapmışlar” versiyonun sözleri şöyle:

Gönlüm orda kaldı düştüm yola
Bi baktım Bodrum yeniden karşımda
Bir hayaldi sanki eski bir macera
Açtım gönlümü rüzgarına

Yandım yandım ki ne yandım
Seni görünce hem güldüm hem ağladım
Seni benden çok uzaklara savurmuşlar
Hatıralarımın üstüne oteller yapmışlar

Hala hoş bi havan var ne güzel adın
Bana yeniden şarkılar söyleyen kadın
Yandım yandım ah ki ne yandım
Seni görünce hem güldüm hem ağladım

Baka baka doyamadım hem kokladım da
Sarhoşluğu geçmedi hala içimde sevdan
Bodrum'da sabah oluyor yeni bir tuzak
Benin sabahlarımdan çok uzak

SOSYAL MEDYADA 'SİYASİ YANDAŞLIK' TEPKİSİ

Alanson'un 'Yandım yandım'ı Medine'de yazdığını söylediği açıklaması sosyal medyada yeniden gündem olduktan sonra pek çok kullanıcıdan 'siyasi yandaşlık' eleştirileri geldi.

Oyuncu Berna Laçin, “Bana yeniden şarkılar söyleten kadın kim? Meryem Ana mı?" dedi. Bir başka sosyal medya kullanıcısı da "Hocam şarkıda 'bana yeniden şarkılar söyleten kadın' diyor. Bunun Kabe ile alakası ne! Esas siyaseti yandaşlık yaparak Mazhar Alanson'un yaptığı bariz değil mi?" diye sordu.

ŞİMDİLERDE TARİKATLA ANILIYOR

Mazhar Alanson'un "Sahaflar Şeyhi" olarak da bilinen eski Cerrahi Tarikatı'na yakınlığına dair haberler basında yer almıştı. Sosyal medyada bu iddialar da yeniden hatırlatıldı.

MFÖ'NÜN ADINI ANMADIĞI MUHALİF ŞARKILARI

MFÖ grubunun, şimdilerde konserlerinde seslendirmediği politik taşlamaların ağırlıkta olduğu şarkıları da var.

Turgut Özal’ın cumhurbaşkanı, Süleyman Demirel’in başbakan olduğu 1992'de çıkardıkları “Agannaga Rüşvet” albümü, MFÖ’nün en az bilinen albümü. Bu albüm, "Dönmem yolumdan” albümünden bir ay sonra yayımlandı. Albümdeki “Belediye nerede?” şarkısının sözleri şöyle: “Belediye nerede/ Susuz kalmış derede/ İstanbul neden böyle/ Benzeyemez Viyana’ya."

“Rüşvet” isimli şarkısının sözleri ise şöyle: “Memur rüşvet alır mı?/ Almaz, katiyen almaz, olamaz/ Bakan rüşvet alır mı?/ Almaz, katiyen almaz, olamaz/ Emekli general rüşvet alır mı/ Almaz, katiyen almaz, olamaz.”

DEMİREL'İN YEĞENİ İÇİN 'SUNTA' YI YAZDILAR

“Deneylere Doğru” şarkısında da “Biz ne suntalar ne cuntalar/ Flamingo yolları/ Science fiction showları gördük/ Yedi kat derinde yasaklar/ Kelimeler bitti tükendi” sözleri yer alıyor.

Burada sözü geçen 'sunta', Süleyman Demirel’in yeğeni Yahya Demirel'in adının karıştığı hayali ihracat iddiası. Yahya Demirel'in 1975 yılında ceviz yatak odası diye ihraç ettiği ürünlerin sunta parçaları olduğu ortaya çıkmıştı. Hatta mobilyaları ihraç ettiğini beyan ettiği İsviçre firmasının da gerçekte olmadığı anlaşılmıştı.

'YANDIM YANDIM'IN SÖZLERİ

“Yandım Yandım'ın sözleri şöyle:
Özledim seni, düştüm yollara
Açtım gönlümü rüzgarına
Bir hayaldi sanki, bir macera
Yıkıldım. Kelimeler paramparça
Yandım, Yandım
Yandım yandım ahhhh ki ne yandım!
Bana yeniden şarkılar söyleten kadın
Baka baka doyamadım, hem kokladım da
Sarhoşluğu geçmedi hala
İçimde sevdan
Hala hoş bir havan var
Ne güzel adın
Bir çizik attın gönlüme, kanattın.
Yandım, Yandım
Yandım yandım…

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar