Mikail Aslan ve Cemîl Qoçgîrî'den yeni albüm: 'Rû bi Rû'

Mikail Aslan ve  Cemîl Qoçgîrî'den yeni albüm: 'Rû bi Rû'
Yayınlanma:
A+ A-
Müzisyenler Mikail Alsan ve Cemîl Qoçgîrî'den yeni bir albüm geldi. İkilinin "Rû bi Rû" (Yüzyüze) adıyla yayınladığı albüm Kalan Müzik etiketiyle dinleyiciyle buluşuyor.

Artı Gerçek - Mikaîl Aslan ve Cemîl Qoçgîrî´nin 20 yıllık müzik kariyerlerine adadıkları "Rû bi Rû" (Yüz yüze) albümü dinleyici ile buluşuyor. Kalan Müzik etiketiyle yayınlanan albüm Zazakî, Kurmancî, Ermenice ve Türkçe şarkılar ile iki enstrümantal eserden oluşuyor.

Birlikte yirmi yıldır ortak çalışmalara imza atan ve aynı sahneyi paylaşan Mikaîl Aslan ve Cemil Qoçgîrî, üç yılda tamamladıkları "Rû bi Rû" adlı albümleri ile dinleyici karşısına çıkıyorlar.

'ALBÜMÜ DOSTLUĞUMUZA ADIYORUZ'

Sanatçılar, gelenek ile yenilik arasında bir arayışa odaklanan albümleri için yazdıkları metinde şu ifadelere yer verdiler: "Dostun bahçesinde, gülün gül ile tartıldığı terazide 'Rû bi Rû' (Cemâl Cemâle) durduk. Üç yılda tamamladığımız bu albümü, yirmi yıllık dostluğumuza adıyoruz.”

mikail-ve-qocgiri-jpg.jpg

ALBÜMDE ŞAİR DOKUNUŞU

Albümde Doğan Munzuroğlu, Cemal Taş, Cengiz Aslan, Selîm Temo, Ayşe Şavaqî, Ibrahîmê Xaşxaşe ve Orhan Güldağ gibi şairlerin şiirlerinden bestelenen parçalara yer veridi.

HASAN SALTIK'A İTHAF EDİLDİ

“Sasun” adlı Ermeni halk şarkısının yanı sıra iki enstrümantal eserin de bulunduğu albümde Neşet Ertaş'ın Mahzunî Şerif'e yazdığı "Neşet’ten Mahzunî’ye“ adlı şiirden yapılan beste de dikkat çekiyor.

Müziği Mikaîl Aslan’a ait olan beste, Kalan Müzik'in 2021'de vefat eden kurucusu ve müzik yapımcısı Hasan Saltık’a ithaf edildi. "Rû bi Rû"nun lansman konseri, 26 Mart Pazar günü Almanya’nın Rüsselsheim şehrinde gerçekleşecek. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar