MLSA: En az 28 Kürtçe etkinlik yasaklandı

MLSA: En az 28 Kürtçe etkinlik yasaklandı
Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne Kürtçe konser ve tiyatro yasaklarına ilişkin bildirim yaptı. 2019 yılından beri 16 şehirde en az 28 Kürtçe etkinliğin çeşitli gerekçelerle yasaklandığı bildirildi.

Artı Gerçek- Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne Kürtçe konser ve tiyatro yasaklarına ilişkin bildirimde bulundu. Bildirimde 2019 yılından beri 16 şehirde en az 28 Kürtçe etkinliğin çeşitli gerekçelerle yasaklandığı ifade edildi. Yasaklanan Kürtçe etkinliklerin 18’ini konserler, sekizini tiyatro oyunları oluştururken bir stand-up gösterisi ve bir edebi söyleşinin de yasaklandığı kaydedildi.

MLSA tarafından Türkiye’deki toplanma ve gösteri hakkının incelendiği davalara yönelik yapılan bildirimde, Kürtçe konser, tiyatro ve etkinlik yasakları ele alındı. MLSA, 2024 yılının başından itibaren en az iki Kürtçe konserin ve iki Kürtçe tiyatro oyununun gerekçesiz iptal edildiğini bildirdi. 2024 yılında yasaklanan etkinlikler arasında Qral u Travis tiyatro oyunu ve Metin-Kemal Kahraman’ın konseri de yer alıyor.

MLSA bildiriminde, Konseyin bu konuda Türkiye’yi bilgi sunmaya ve idari mercilerin keyfi uygulamaya son vermeye davet etmesi gerektiğini söyledi. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar