MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nin açılışı yapıldı

MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nin açılışı yapıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) bünyesindeki İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Galataport'taki yeni binasında kapılarını sanatseverlere açtı.

Artı Gerçek - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) bünyesindeki İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Galataport'taki yeni binasında kapılarını sanatseverlere açtı. Resim, heykel, seramik, hat, ikon ve enstalasyon koleksiyonlarında yaklaşık 12 bin adet eser yer alan MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, yeni binasında daha önce teşhir edilemeyen pek çok eseri de sanatseverlerle buluşturuyor.000001163-msgsu-muze-gorsel-1.jpgMerkez kampüsü Fındıklı’da yer alan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ), çatısında hizmet veren İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nin yeni binası hizmete açıldı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İstanbul Resim ve Heykel Müzesi resmi törenle açıldı. İnşaatı geçen yıl tamamlanan müzede yıpranan, zarar gören eserlerin hepsinin elden geçirildi, restorasyonları tamamlandı. Toplam 806 sanatçının 10 bin 666 eserinin bulunduğu müzenin açılış koleksiyonunda 277 sanatçının 749 eserine yer verildi.

Geç Osmanlı’dan 20. yüzyılın sonuna uzanan resim koleksiyonu ile Türkiye’nin batılı anlamda ilk sanat müzesi olma özelliğine sahip. MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nin yeni binası, 2010 yılında Aga Khan Mimarlık Ödülü, 2015’te Mies van der Rohe Avrupa Birliği Çağdaş Mimarlık Ödülü dahil olmak üzere pek çok prestijli ödüllerin sahibi Emre Arolat Architects mimarlık ofisi tarafından tasarlandı.msgsm.jpeg

'Çok uzun bir süredir beklediğimiz bir gündü bu.'

MSGSÜ Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi müzenin tarihine ve bugüne kadar yapılan çalışmalara ilişkin bilgi vererek, "Çok uzun bir süredir beklediğimiz bir gündü bu. Nihayet bugüne eriştiğimiz için şükrediyorum." dedi.

İnşaat sürecinin 2011'de başladığını, göreve geldiğinde müzeyi açmanın öncelikli hedefleri arasında yer aldığını vurgulayan Elçi, şu bilgileri verdi: "Kültür ve Turizm Bakanlığından aldığımız destekle envanter sayımını başlattık ve asıl önemlisi restorasyonlara başladık. Müzemizin ayağa kaldırılmasında yardımlarını gördüğüm bütün Bakanlık mensuplarına Bakanımızın şahsında çok teşekkür ediyorum. Bu destekler sayesinde 10 yıldır depoda bekleyen eserlerin restorasyonlarını hızlandırabildik ve nihayet bu nadide sanat koleksiyonu sanatseverlerle buluşmak için 2021 aralık ayından başlayarak yavaş yavaş uyandırılmak suretiyle küçük sergilerle bu büyük açılışa hazırlandı."istanbul-resim-heykel-muzesi-15.jpgElçi, İstanbul'un sanat ve kültür alanına üniversitenin 140 yıllık birikimiyle katkı sunmaya çalıştıklarını belirterek, "Biz de kurum olarak ülkelerin kimliğini ortaya koymasında en değerli güç olan sanat alanında ve dünyada giderek daha da önemli bir istihdam alanına dönüşen kültür endüstrisinde ülkemizin gücüne güç katmak için bütün varlığımızla, bütün gücümüzle çalışacağız." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Şef M. Erdem Çöloğlu yönetimindeki MSGSÜ Konservatuvarı Senfoni ve Gençlik Orkestraları'nın konseri dinleyicilerle buluştu. (Kültür Sanat)

Kaynak:

Öne Çıkanlar