Nemrut Jeoparkı'nın UNESCO ağına alınması için çalışmalar başladı

Nemrut Jeoparkı'nın UNESCO ağına alınması için çalışmalar başladı
Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) bünyesinde oluşturulan Nemrut Jeoparkı Koordinatörlüğü Bilim Kurulu üyeleri, bölgedeki jeositlerin koordinatlarını ve çalışma yürütülecek yerleri belirledi.

Artı Gerçek - Nemrut Jeoparkı'nın UNESCO Küresel Jeopark Ağı'na dahil edilmesi çalışmaları kapsamında Bitlis Eren Üniversitesi bünyesinde oluşturulan bilim kurulu üyeleri, jeositlerin koordinatlarını, tabelaların bırakılacağı alanları, yürüyüş yolları, karşılama merkezi ve gözetleme kulelerinin yapılacağı yerleri belirlemek için sahaya çıktı.

1.jpg

Tatvan ilçesinin doğal güzelliklerinin yanı sıra çok sayıda bilimsel çalışmanın da yürütüldüğü Bitlis Nemrut Jeoparkı'nın, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) Küresel Jeopark Ağı'na dahil edilmesi için çalışmalar sürüyor.

08-nisan-14kasim-07-aa-29607173.jpg

Bu kapsamda BEÜ bünyesinde, 11 kişiden oluşturulan bilim kurulunun üyeleri, Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi kapsamında "Mükemmeliyet Ödülü" alan Nemrut Kalderası'nın da içinde yer aldığı bölgede ilk saha çalışmasını yürüttü.

08-nisan-14kasim-07-aa-29607177.jpg​​​​​​​

Nemrut Dağı eteklerinde, Çekmece köyünde, Nemrut Krater Gölü ve çevresinde, lav kalıntılarının bulunduğu Kantaşı bölgelerinde incelemelerde bulunan bilim kurulu üyeleri, jeositlerin koordinatlarını, yön tabelalarının bırakılacağı alanları, yürüyüş yolları, karşılama merkezi ve gözetleme kulelerinin yapılacağı yerleri belirledi. (AA)

Öne Çıkanlar