'Le Monde diplomatique' Kürtçe edisyonundan 'Yerel Seçimler Sonrası Türkiye' konferansı

'Le Monde diplomatique' Kürtçe edisyonundan 'Yerel Seçimler Sonrası Türkiye' konferansı
Fransa’nın köklü gazetelerinden 'Le Monde diplomatique' Kürtçe edisyonu ile ortaklaşa yürüttüğü 'Yerel Seçimler Sonrası Türkiye’yi Nasıl Bir Gelecek Bekliyor?' başlığıyla bir konferans düzenledi. Paris'te gerçekleşen konferansa birçok araştırmacı katıldı.

Artı Gerçek- Paris'te, Fransa'nın aylık olarak yayımlanan köklü gazetelerinden 'Le Monde Diplomatique'in Kürtçe edisyonu ile ortaklaşa düzenlenen, 'Yerel seçimler sonrası Türkiye'yi nasıl bir gelecek bekliyor?' başlıklı bir konferans düzenlendi. 13 Nisan'da gerçekleşen etkinliğe ekonomi, siyaset ve akademi gibi birçok alandan isimler katıldı.

Etkinlikte iki panel, bir de kitap tanıtımına yer verildi. İlk panel 'Türkiye'deki Yerel Seçimler: Analiz ve Perspektifler' adıyla düzenlendi. Ekonomist ve siyaset bilimci Ahmet İnsel ve Fransa’nın önemli düşünce kuruluşlarından Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (İFRİ) Türkiye ve Ortadoğu Direktörü Dorothée Schmid’in katıldığı paneli, Le monde diplomatique Kürtçe edisyonunun genel koordinatörü Bilal Ata Aktaş modere etti.

etkinlik.jpg

'DEPREM SONRASI YENİDEN İNŞA SÜRECİNDE BELEDİYELER'

İkinci panel ise 'Deprem Sonrası Yeniden İnşa sürecinde Belediyeler' başlığıyla depremin seçimlere etkisi ve deprem sonrası belediyeciliğin toplumsal izdüşümleri üzerine oldu. Panel, Paris Sosyal Bilimler Yüksek Okulu’ndan Kübra Sağır’ın moderatörlüğünde, Basel Üniversitesi’nden Sevinç Ünal ve Samandağ Kollektif ve Sosyal Bilimler Yüksek Okulu’ndan Verda Kimyonok’un katılımıyla gerçekleşti.

Etkinlik, Londralı fotoğraf sanatçısı Nahwand Jaff’in deprem bölgesinde çektiği fotoğraflardan oluşan kitap tanıtımıyla son buldu. Etkinliği düzenleyenler arasında gazetenin çatı derneği Les Amis du monde diplomatique ve Les Amarres da yer alıyor.

LE MONDE DİPLOMATİQUE GAZETESİ

Le Monde diplomatique, 1954 yılında yayın hayatına başlayan ve dünyadaki gelişmelerle ilgili makaleler sunan aylık bir gazete. Aynı gazetenin ilk sayısı 2010 yılında çıkan Kürtçe edisyonu ise 2023 mart ayından beri yayın hayatına kaldığı yerden devam ediyor.(KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar