Rock'n'Roll'un babası veda etti

Rock'n'Roll'un babası veda etti
ABD'li Rock'n Roll efsanesi Chuck Berry, 90 yaşında hayatını kaybetti. KÜLTÜR SANAT – Rock'n'Roll dendiği zaman akla gelen ilk isim olan Chuck Berry, Cumartesi...

ABD'li Rock'n Roll efsanesi Chuck Berry, 90 yaşında hayatını kaybetti.

KÜLTÜR SANAT – Rock'n'Roll dendiği zaman akla gelen ilk isim olan Chuck Berry, Cumartesi günü Missouri eyaletine bağlı St. Charles kentinde 90 yaşında hayatını kaybetti. Polis, ölüm nedenine ilişkin bilgi vermedi.

Bir başka efsane grup The Beatles'tan John Lennon "Rock'n Roll'a başka bir isim vermek gerekse bu Chuck Berry olurdu" sözleriyle, Berry'yi bu tarz müziğin yaratıcısı ilan etmişti.

18 Ekim 1926'da St.Louis, Missouri'de doğan Berry, ‘Johnny B. Goode', ‘Roll Over Beethoven', ‘Maybellene', ve ‘Little Queenie' gibi hitlerle dolu 70 yıllık bir müzik kariyerini arkasında bıraktı.

1984 yılında Grammy'nin ‘Yaşam boyu başarı' ödülüne layık görülen müzisyen, 1986'da da Rock'n Roll Şöhretler Müzesi'nin ilk üyelerinden olmuştu.

1950'lerde duyurduğu şarkılarıyla Rock'n Roll'un ilk örneklerine imza atan Chuck Berry'nin müziği The Beatles'tan The Rolling Stones'a 1960'lardan itibaren müzik dünyasını sarsan pek çok gruba ilham oldu.

Berry, 2008 yılında da Türkiye'de İstanbul'da bir konser vermişti.

 

Ünlü isimlerden Berry'ye saygı

Şarkıcı Bruce Springsteen, "Asırlarca yaşayacak bir dev", derken Yazar Stephen King, "Chuck Berry öldü. Bu çok üzücü ama 90 uıl rock and roll için fena bir süre değil. Johnny B. Goode daima" yazdı.

Öne Çıkanlar