Rüşdi, ölümden döndüğü saldırının failini anlattı: 'Çömelmiş bir füze gibiydi'

Rüşdi, ölümden döndüğü saldırının failini anlattı: 'Çömelmiş bir füze gibiydi'
Salman Rüşdi, bıçaklı saldırının ardından ilk kez bir televizyon programına katıldı. Yakında çıkacak kitabından saldırıyla ilgili bölümleri okudu. Uzun yıllar ölüm tehditleri alan yazar, saldırganı, "Çömelmiş bir füze gibiydi" sözleriyle tasvir etti.

Artı Gerçek - New York'ta Chautauqua Enstitüsü'nde ifade özgürlüğü hakkında bir konferans vermek üzereyken sahnede uğradığı bıçaklı saldırı sonrası ağır yaralanan ve tek gözünü kaybeden yazar Salman Rüşdi, saldırıyı anlattığı Knife adlı kitabının tanıtımı sırasında konuştu.

İki yıl önce maruz bırakıldığı saldırı esnasında yaşadıklarını CBS News '60 Dakika' programında anlatan Rüşdi, saldırıdan sonra ilk defa bir televizyon programına katıldı. Konuşmasında sağ gözünün gördüğü son şeyin bıçaklı saldırgan olduğunu söyledi.

Rüşdi, "İtiraf ediyorum, bazen suikastçimin halka açık bir toplantıda ya da başka bir yerde çıkıp beni öldürmek için bu şekilde geldiğini hayal ettiğim zamanlar olmuştu. Bu yüzden, bana doğru koşan bu ölümcül görüntüyle ilgili ilk düşüncem, 'Demek sensin. İşte buradasın' oldu" dedi.

'SERTÇE VE ALÇAKTAN GELİYORDU, ÇÖMELMİŞ BİR FÜZE GİBİYDİ'

Programda, 16 Nisan'da çıkacak kitabı 'Knife'tan da birkaç alıntı okudu. Rüşdi kitabından okuduğu bir pasajda, saldırı anını şöyle tasvir ediyor:

"Sağ gözümün köşesinde (sağ gözümün göreceği son şey) siyahlar içindeki adamın oturma alanının sağ tarafından bana doğru koştuğunu gördüm. Siyah giysiler, siyah yüz maskesi. Sertçe ve alçaktan geliyordu. Çömelmiş bir füze gibiydi."

Saldırıdan sonra altı hafta hastanede kalan Rüşdi, hastanede yaşadıklarını çıktığı televizyon programındaki sunucu Anderson Cooper'a anlattı. Rüşdi konuşmasında ,"Hayatımı kurtaran cerrahlardan biri bana 'Önce çok şanssızdın, sonra çok şanslı oldun' dedi. Ben de 'Şanslı olan ne' diye sordum ve o da bana 'Şanslı olan, sana saldıran adamın bıçakla nasıl adam öldürüleceği hakkında hiçbir fikri olmamasıydı' dedi.

NE OLMUŞTU?

Uzun süredir New York şehrinde yaşayan Salman Rüşdi, 12 Ağustos 2022’de ABD'nin Buffalo kentine yakın Chautauqua Enstitüsü'nde konferans vermek için kürsüye çıktığı esnada 24 yaşındaki Hadi Matar'ın bıçaklı saldırısına uğramıştı.

Biri boynundan olmak üzere 15 bıçak darbesi alan Rüşdi, araçla yaklaşık 40 dakika mesafede bulunan UPMC Hamot Surgery Center Hastanesi'ne helikopterle kaldırılarak ameliyata alınmıştı.

New York Times’a yazılı açıklamada bulunan Rüşdi’nin menajeri Andrew Wylie, Hint kökenli İngiliz yazarın hayati tehlikeyi atlattığını ancak karaciğeri ile bir kolunun bıçak darbelerinden ciddi hasar gördüğünü ve bir gözünü kaybedebileceğini ifade etmişti.

Aynı günün akşamı, polis ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ekiplerinin New Jersey’deki evinde arama gerçekleştirdiği Matar, 14 Ağustos'ta, ilk çıktığı mahkemede suçsuz olduğunu iddia etmişti.

1980’lerde yazdığı “Şeytan Ayetleri” kitabıyla İslam dünyasının tepkisini çeken Rüşdi hakkında, dönemin İran lideri Ayetullah Humeyni tarafından ölüm fetvası verilmişti. Humeyni’den sonra ülke liderliği makamına gelen Ali Hamaney de Rüşdi hakkındaki fetvanın değiştirilemez olduğunu belirtmişti. (Kaynak; The Guardian, NTV)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar