Ezgi Güneştekin'in ilk kişisel sergisi 'How u Feel' ziyarete açıldı

Ezgi Güneştekin'in ilk kişisel sergisi 'How u Feel' ziyarete açıldı
Ekspresyonist sanatçı Ezgi Güneştekin’in “How u Feel?” isimli ilk kişisel sergisi, DG Art Project’te sanatseverlerle buluştu. Küratörlüğünü Zeynep Öztürk’ün üstlendiği sergide 34 eser yer alıyor. Sergi 23-30 Mayıs tarihleri arasında görülebilir.

Artı Gerçek - “Nasıl hissediyorsun” sorusuyla eserlerinde izleyicinin iç dünyasına dokunmayı amaçlayan sanatçı Ezgi Güneştekin'in ilk kişisel sergisi “How u Feel?” (Nasıl Hissediyorsun) dün DG Art Project ev sahipliğinde sanatseverlerle buluştu.

Çalışmalarında insan ruhunun barındırdığı karmaşık duyguları ifade eden sanatçının ilk kişisel sergisinde 34 eser yer alıyor.

'NORMLARA BAŞKALDIRIYI FANTASTİK BİR DÜNYANIN İÇERİSİNDE İZLEYECEKSİNİZ'

Ana temanın serginin isminden geldiğini aktaran Ezgi Güneştekin, “How u Feel yani nasıl hissediyorsun sorusu, nasılsın sorusundan daha derin, daha anlamlı spesifik cevapları olan sorudur. İnsanın içsel dünyasına direkt sorular yöneltir. Sergide her eserde göreceğiniz bir hikaye yaşayacaksınız. Hepsinde bir duyguyu, asi bir direnişi, içsel çatışmaları, kültürel normlara başkaldırıyı bir fantastik dünyanın içerisinde izleyeceksiniz. Aslında negatifliğin içinde o dünyanın renkleriyle daha farklı bir yolculuğa çıkacaksınız. Sergide 2020’den itibaren çalıştığım eserler mevcut. Yaklaşık 4-5 senedir kişisel sergim için çok yoğun ve özverili bir şekilde çalışıyorum. Tabii çalışmaya da devam edeceğim. Bu sergide hem tuval üzeri akrilik hem de rölyef çalışmalar göreceksiniz. Farklı disiplinlerde ve farklı materyallerle eserlerle buluşacaksınız” dedi.

66504726d22f342ecbd8d194.webp

KÜRATÖR ÖZTÜRK: GENÇ, DİNAMİK RUHUNU, ESERLERİNE YANSITMIŞ

DG Art Galeride sezonunun son sergisi olduğunu ve Güneştekin’in eserlerinin hepsinin dinamik ve heyecanlı olduğunu aktaran Zeynep Öztürk şunları söyledi:

“Kendi içinde parçalanmalar, geometrik formlar karikatürize edilmiş figürler, bazı kelimeler, harfler ve cümleler var. Kendi genç, dinamik ruhunu, eserlerine yansıtmış. O neon ve parlak renkler kendi ruhundan izler taşıyor. Atölyesinde resimlerini yaparken dinlemiş olduğu Amerikan rnb ve hip hop tarzı müziklerden etkilenerek resimlerini çalışıyor. Bu şarkıların içindeki hikayelerden, duygulardan resimlerini etkilenerek çalışıyor. Galerimizde şu anda 34 adet çalışması var. Son 4 yılda yapmış olduğu çalışmalar bunlar. Bu 4 yıl içinde ilk dönem çalışmaları ve son dönem çalışmaları var. Galeride iki ayrı bölüm var. Bir küçük salonumuz bir büyük salonumuz var. Ben bu yerleştirmeleri yaparken renklerin birbirine uyumu, boyutlar, ölçüler tuval üzerindeki kadrajın içinde yer alan parçalanmaların dengesi, geometrik fonları gözeterek ve renkleri de dikkate alarak yerleştirdiğimde tesadüfi ilk dönem çalışmaları, küçük salonda yer aldı. Fakat daha neon daha parlak geometrik fonları biraz daha büyüdüğü parçalanmaların genişlediği eserler ise büyük salonda yer aldı.”

6650478cd22f342ecbd8d199.webp

'RENKLERİN PARLAKLIĞI VE CANLILIĞI RUHUNUZA ENERJİ KATAR'

Güneştekin’in dinlediği müziklerden ilham alarak eserlerini resmettiği hatırlatan Öztürk, sanatçının eserlerine dair şöyle konuştu:

"Tabii ki ben de bunları asarken renklerine ve formlarına dikkat ederek yerleştirmeler yaptım. Benim için zor olmadı. Çünkü o kadar canlı, cıvıl cıvıl ki. Evet çok hareketli bu yüzden belki biraz riskli gibi görünüyor. Bu durum çok göz yorar mı diye düşünebilirsiniz. Ama iki ayrı galerinin olması benim açımdan avantaj oldu. İlk eserlerini gördüğümde “Ne duygular taşıyorsun bu eserleri çalışırken ve izleyici bu eserlere baktığında ne görmeli” sorusu oldu. Verdiği tek cevap izleyici her eserime baktığında kendi manifestosunu yazsın istiyorum oldu. Benim duygularım farklı. Herkesin farklı duygular, hikayeler çıkarmasını istiyorum. Amacım bu demişti. Kendisini tanıdığımda eserlerde kullanmış olduğu parlak neon renkler beni etkiledi. O renklerin parlaklığı ve canlılığı ruhunuza bir enerji katar. Ben onun enerjisini ve dinamikliğini hissediyorum. İlk kişisel sergisinde onunla çalışmakta beni çok mutlu etti”

Öne Çıkanlar