Sanatçılar "Hayır"lı çıktı

Sanatçılar "Hayır"lı çıktı
Erdoğan’ın masasında referandum için onay bekleyen Anayasa değişiklik paketine "Hayır" diyenlerin cephesi gün geçtikçe büyüyor.KÜLTÜR SANAT – Sanat...

Erdoğan’ın masasında referandum için onay bekleyen Anayasa değişiklik paketine "Hayır" diyenlerin cephesi gün geçtikçe büyüyor.

KÜLTÜR SANAT – Sanat camiasında "Hayır" cephesi genişliyor. Sanatçı Erdoğan Emir, Anayasa paketini yaşam dinamiklerine aykırı bulurken, oyuncu Arzu Okay, ortak aklın olmadığı bir sistemde demokrasinin olmayacağını söyledi. Sanatçı Hüsnü Arkan ise, OHAL şartlarında adil bir oylamanın olamayacağını söyledi.

"Hayır" kampanyasına katılan oyuncu Arzu Okay, sanatçılar Erdoğan Emir ve Hüsnü Arkan, herkesi "Hayır" demeye çağırdı.

EMİR: YAŞAM DİNAMİKLERİNE AYKIRI

Sanatçı Erdoğan Emir, Anayasa değişikliği için "Bireyin toplum içerisindeki yerini önemseyen, fakat bireyin fikrinin bir diktaya dönüştüğü, her yerin, insanın, doğanın, bütün yaşam dinamiklerine aykırı bir davranış olduğunu düşünüyorum" dedi. Bu değişikliği referanduma götürmeyi doğaya aykırı bulan Emir, bunu da şu sözlerle anlattı: "Bir çiçeğin başka bir bitki ile kendisini tamamlaması mümkündür. Ama bütün varlığını ortadan kaldırıp bir varlık altında kendisini tamamlaması çok mümkün bir şey değil. En önemli mesele de şudur; sistemi oturmamış demokrasi anlayışı, davranışı ve reaksiyonları, nitelikli bir tutum oluşturamamış toplumlar açısından baktığımızda; bu tekçilik uzun vadede her türlü yaşamın değişimini ve bir devletin parti devleti olması, her türlü tasarrufa eline alması ve kuvvetler ayrılığı ilkesini bir kereden ortadan kaldırması durumudur."

Emir, sözlerini şöyle sürdürdü: Parlamenter yapının eksikliklerinin açığa çıkardığı sonuçlara baktığımızda gücün tek bir merkezde toplandığında, sadece tek sermayenin, sınıfın, algının taleplerinin, ihtiyaçlarının sürekli bir hükme dönüştüğü bir sistem olacak. Dolayısıyla birlikte yaşamak ve karar vermek ilkesel olarak insanın ihtiyaçlarını daha doğrudan temelleyen bir ihtiyaçtır."

OKAY: ‘HAYIR’ DİYECEĞİM

Oyuncu Arzu Okay ise, "Ben ortak aklın olmadığı bir sistemde demokrasi olacağına inanmıyorum. Tepkim getirilmesi istenen sistemedir. Yasama, yürütme, yargı tek elde toplanamaz. Freni patlamış araba gibi son sürat gidiyoruz. Umarım daha önce başaramadığımız ‘Dur' demeyi oy kaygısı olmadan başarırız" diyerek "Hayır" diyeceğini söyledi.

ARKAN: OLUMSUZ KOŞULLARA RAĞMEN…

Sanatçı Hüsnü Arkan da, herkesi "Hayır" demeye çağırdı. Dihaber'in haberine göre, OHAL sürecinde adil bir oylamanın olacağını düşünmediğini söyleyen Arkan, "Başkanlık zaten fiilen var ve var olan Anayasa’ya aykırı bir biçimde sürüyor. Hukuki kılıfa ihtiyaçları var. Ancak bütün olumsuz koşullara rağmen büyük bir dirençle karşılaşacaklardır" dedi.

Öne Çıkanlar