Saraçhane'deki polis müdahalesine sanatçılardan tepki: Yeni Anayasa'ya kapak olsun

Saraçhane'deki polis müdahalesine sanatçılardan tepki: Yeni Anayasa'ya kapak olsun
1 Mayıs'ı kutlamak için Saraçhane'den Taksim'e yürümek isteyenlere polis biber gazı, plastik mermi ve copla müdahale etti. Engellemelere ve Bozdoğan Kemeri'nin önündeki polis barikatı görüntüsüne tepki gösteren sanatçılar, "Anayasa'ya kapak olsun" dediler

Artı Gerçek - Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) geçen yıl verdiği "hak ihlali" kararına rağmen bu yıl da işçilere kapatılan Taksim Meydanı’na yürümek için Saraçhane’de toplanan sendikalar, meslek kuruluşları ve siyasi partileri polis engelledi. Bozdoğan Kemeri'nin kapatarak, 1 Mayıs'ı taksimde kutlamak isteyenleri gözaltına alan polis, gaz, plastik mermi ve copla müdahale etti.

Bozdoğan kemerinin önünde oluşan polis barikatı görüntüsü, bugün yaşananları anlatan simge karelerden biri oldu. Aralarında çok sayıda yazar, sanatçının da bulunduğu isimler, polisin sert müdahalesine sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla tepki gösterdi.

BOZDOĞAN KEMERİ'NDEKİ ENGELE TEPKİ: YENİ ANAYASA'NIN TAKDİMİDİR

'ANAYASA TEKLİFİNE KAPAK FOTOĞRAFI'

'KORKMAYIN HALKIZ BİZ'

1 MAYIS TERTİP KOMİTESİ PROGRAMI SONLANDIRDI

Sabah saatlerinden itibaren Saraçhane'de toplananlar, polisin sert müdahalesi sonrasında Aksaray'a doğru dağılırken, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Saraçhane'deki etkinliklerden sonra 1 Mayıs Tertip Komitesi'nin programı sonlandırdığını açıkladı. (KÜLTÜR SANAT)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar