Tina Turner'ın ihtişamı

Tina Turner'ın ihtişamı
Yayınlanma:
A+ A-
İlker Cihan Biner bu hafta, kısa süre önce vefat eden 'Rock'n Roll Kraliçesi' lakaplı efsane müzisyen Tina Turner'ın müzikal serüvenine retrospektif bir seyahat yaptı. Şarkıları, sahne performansları ve tavizsiz duruşuyla bir Tina Turner portresi yazdı.

İlker Cihan BİNER


Artı Gerçek - Bir zamanlar TRT 2'de yayınlanan Erhan Konuk'un sunduğu ‘Müzik Saati’ programının üzerimdeki etkisi büyük. Alanis Morisette, Smashing Pumpkins, Garbage, Lauryn Hill ve daha ne kadar aykırı, muhalif müzisyen varsa çoğunun videolarını orada izlemişimdir.

Radyonun da yaşamımda yeri büyüktü. Capital Radio, Power Fm, Kiss FM, Radyo 5 hep yanı başımda çalardı. TRT 2'deki ‘Müzik Saati’ ile yetinmezdim. O dönemler TRT 3'te ‘İzdüşüm’, Kiss Tv’de Cenk Erdem’in programları, Öykü Serter'in sunduğu ‘Beşte Beş’ heyecanla takip ettiğim müzik yayınlarıydı.

1-2.jpg
Bir Herb Ritts fotoğrafı: Tina Turner

Bazen buralarda 80'ler arşivi devreye girer ve Tina Turner'ın ‘What's Love Got To Do With It’ şarkısı sıkça çalınırdı. Şarkı R&B ile bezenmiş sıkı bir Pop&Soul eserdi. Daha sonra ‘Typical Male’, ‘Private Dancer’ gibi şarkıların kliplerini de izlemiştim.

Tina Turner o güne kadar izlediğim hiçbir şeye benzemiyordu. Rock'ı, Soul'u ve hatta Disco'yu müzikal duruşunda barındırıyordu. Vh1'ın ‘Divas Live’ kadrosunda göremediğime üzülsem de serinin ikincisinde onu izlemek beni sevindirmişti.

2.jpg
Gianni Versace tasarımıyla Tina Turner'ın bir konserinden

Tam böyle bir süreçte Tina’nın ‘Twenty For Seven’ adlı LP’sinin etkisi sürüyordu. Kiss Fm’de Cenk Erdem sürekli albümden ‘When The Heartache Is Over’ single'ını çalarken Tina Turner bende tutkuya dönüşmüştü.

Bu iz sürme, ilham alma gün geçtikçe koleksiyonerliğe evrildi. Onun konser dvd'leri, albümleri ve video kliplerinin olduğu arşivler yapmaya başlamıştım. Elbette hayat hikâyesinden, Ike Turner’e karşı olan mücadelesinden haberdardım.

Geçtiğimiz senelerde HBO'da yayınlanan belgeselini izlerken şunu fark ettim: Onun etkisine girmemek imkansız. Çünkü Tina Turner bir performans sanatçısı. Bedenini nasıl kullanacağını iyi biliyordu. Müzikal duruşunun, mücadelesinin sanatçı kimliğiyle ilişkisi var.

3.jpg
Jean Paul Gaultier tasarımı elbisesiyle Tina Turner. fotoğraf: Michel Comte

‘Private Dancer’ albümünde olan Al Green cover'ı ‘Let's Stay Together’i dinlediğinizde fark edersiniz… İlk versiyonundan farklı olarak şarkı Tina'nın vokaliyle başka bir formata dönüşebiliyor. Erdal Kızılçay'ın David Bowie ile bestelediği ‘Girls’ eserini seslendirirken de Turner"ın tutkusu rahatlıklar hissedilebiliyor.

Zaman içinde David Bowie, Cher, Elton John, Bryan Adams ve Beyoncé'ye kadar çok insanla aynı sahneyi paylaşmış olan sanatçının ‘Wildest Dreams’ albümü diskografisinde özel bir yerde. (Tuğrul Eryılmaz’a selam çakmam gerekiyor. Onun da bu albümü sevdiğini bir yazısında okumuştum.)

Sting, Pet Shop Boys, Barry White gibi birbirinden farklı alanlarda yer alan müzisyenleri bu LP’sinde toplayan Tina Turner yaşam arzusunu her albümünde, sahnesinde güncellemeyi başardı.

Öte yandan kostümlerinin sahne üzerinde apayrı bir önemi var. Mini etekleri, kabarık saçlarıyla da Turner epey meşhurdu. Transparan ve parlak göğüs dekolteli kostümleri giymekten korkmadı. Gianni Versace, Armani, Bob Mackie, Jean Paul Gaultier gibi pek çok modacıdan giyindi.

4.jpg
Bob Mackie tasarımıyla ikonik bir Tina Turner

Üstelik Gianni Versace ve Jean Paul Gaultier her defasında Tina Turner hayranı olduklarını söylediler.
Öldüğü akşam onun özellikle aktivist, sanatçı Herb Ritts'in çektiği fotoğraflarına baktım. Ritts’in kadrajından çıkan özellikle siyah beyaz görseller bir kez daha Tina'yı ölümsüzleştiriyordu.

Evet, bu dünyadan Tina Turner geçti. Fakat beden gücü, müziği ve sahne performanslarıyla hep zamanın ötesinde duracak. Belli dönemlere ait değil, her çağda ona bakanı etkilenmeye devam edecek.
Başka bir deyişle; Tina Turner ‘çağdaş’ kalmayı sürdürürken ihtişamı sürekli dile getirilecek.

Son olarak 10 şarkılık bir Tina Turner seçkisiyle bitirmek isterim:

  • 1984: ’Private Dancer’ albümünden. David Bowie bestesi. Şarkı George Orwell’in ‘1984’ romanına da göndermeler yapıyor.
  • I Can’t Stand The Rain/ The Rain (Supa Da Fly): Ters köşe yapalım. İki farklı şarklı.
  • İlki Ann Peeples’ın seslendirdiği soul bir eser. Fakat Tina ‘Private Dancer’ albümünde coverlayarak şarkıyı yeniden canlandırıyor.
  • The Rain (Supa Da Fly) bu ölümsüz şarkıdan sample'lar taşıyan Missy Elliot şarkısı.
  • Typical Male: ‘Break The Rules’ albümünden. Feminizm tandanslı ve başkaldıran bir R&B şarkı.
  • Acid Queen: Biraz 70’lerin Tina’sına dönelim. Şarkı The Who’dan bildiğimiz Pete Townshead bestesi. Rock tarihinin en önemli çalışmalarından biri olan The Who’nun ‘Tommy' albümünde yayınlandı. Bugüne kadar Bette Midler’dan Patti Labelle’e kadar birçok kişi coverladı. 1975 yılına geldiğimizde Tina The Who’nun Acid Queen rock operasında oynadı. Şarkı sanatçıda başka türlü yankılanıyor.
  • What’s Love Got To Do With It: Tina Turner’ın en büyük hitlerinden. Hatta sanatçının dünyaya başkaldırısı dahi denilebilir.
  • The Best: Yine büyük bir Tina Turner hiti. Şarkı ilk olarak 1988’de Bonnie Tyler tarafından icra edildi. Sonrasında ise Tina’nın vokaliyle dünya çapında ünleniyor. Oprah Winfrey’in en sevdiği şarkılardan.

Öne Çıkanlar