Titian'ın kayıp tablosu, bulunduktan yıllar sonra açık artırmada

Titian'ın kayıp tablosu, bulunduktan yıllar sonra açık artırmada
Titian'ın, yıllarca kayıp olan 'Mısır'a Kaçışta Dinlenme' adlı rönesans eseri, bulunduktan 22 yıl sonra ilk kez kamusal alanda, Christie's müzayede evinde sergilendi. Tablonun 15 ila 20 milyon sterlin arasında bir fiyata alıcı bulması bekleniyor.

Artı Gerçek - Ünlü İtalyan ressam Titian'ın 16. yüzyılda çizdiği "Mısır'a Kaçışta Dinlenme" tablosu çalındıktan 7 yıl sonra, 2002'de İngiltere'de bir otobüs durağındaki poşette bulundu. Bulunduktan 22 yıl sonra da ilk kez kamusal alanda sergilenecek.

Rönesans'ın simge isimlerinden Venedikli ressamın tablosu, prestijli sanat mekanı Christie's müzayede evinde açık artırmayla satılacak.

Titian'ın henüz 20'li yaşlarındayken 1508'de bu eseri ortaya çıkardığı düşünülüyor. Tablo, Meryem Ana, Hz. İsa ve Aziz Yusuf'un Mısır'a kaçışları sırasında dinlendikleri anı tasvir ediyor. Yıllar sonra beklenmedik bir yerde bulunan eser 1995 yılında çalınmıştı.

Yaklaşık 145 yıl sonra piyasaya çıkarılan ve heyecanla tanıtımı yapılan tablonun, 2 Temmuz 2024 tarihinde Londra'da düzenlenecek olan 'Christie’s Eski Ustalar Bölüm I' müzayedesinin en önemli parçası olması bekleniyor. Uzmanlar, tablonun 15 ila 20 milyon sterlin arasında bir fiyata satılacağını tahmin ediyor.

AVRUPA SANAT TARİHİ İÇİN ÖNEMİ

"Mısır'a Uçuş Sırasında Dinlenme", Tiziano'nun 16. yüzyılın başlarında yaptığı en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir. Eser, Titian'ın ustalıklı ışık ve gölge kullanımı, canlı renkleri ve duygusal derinliğiyle öne çıkıyor. Yüzyıllar boyunca Avrupa'nın en soylu aileleri tarafından koleksiyonlarda yer alan tablo, sanat tarihi ve Avrupa tarihi açısından büyük önem taşıyor.

ÇALINMASI VE TEKRAR BULUNMASI

Yüzyıllar boyunca Avrupa'nın en soylu aileleri tarafından elden ele dolaşan tablo, Dukalar, Arşidükler ve Kutsal Roma İmparatorları'nın koleksiyonlarında yer almış, Napolyon tarafından ele geçirilmiş ve 20. yüzyıla gelindiğinde, tam 1995 senesinde çalınmıştı. 2002 yılında ise Londra'da bir taşıma çantasında mucizevi bir şekilde bulundu. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar