Ünlü ska grubu The Specials'ın solisti Terry Hall öldü

Ünlü ska grubu The Specials'ın solisti Terry Hall öldü
Britanyalı ünlü ska grubu The Specials'ın solisti Terry Hall 63 yaşında vefat etti. Grup ırksal gerilimin çok yüksek olduğu bir dönemde Britanya'nın çok kültürlü kimliğinin sembollerinden biri olmuştu.

Artı Gerçek- 1970'li ve 1980'li yıllarda "Gangsters" ve "Ghost Town" gibi pek çok siyasi içerikli hit şarkılarıyla tanınan Britanyalı ünlü ska grubu The Specials'ın solisti Terry Hall vefat etti.

63 yaşındaki Hall'un ölümünü eski grup arkadaşları sosyal medya platformu Twitter'dan duyurdu.

Açıklamada "Güzel arkadaşımız, kardeşimiz ve bu ülkenin yetiştirdiği en parlak şarkıcı, şarkı yazarı ve söz yazarlarından biri olan Terry'nin kısa bir hastalıktan sonra aramızdan ayrıldığını büyük bir üzüntüyle duyuruyoruz" dendi.

Hall gruba 1977 yılında katılmıştı. Siyah ve beyaz grup üyeleriyle, Reggae müziği esintili ska parçalarıyla grup, ırksal gerilimin yüksek olduğu bir dönemde Britanya'nın yeni çok kültürlü kimliğinin sembollerinden biri olmuştu.

Hall ile aynı dönemde meşhur olan İngiliz müzisyen, sol aktivist Billy Bragg Twitter'dan yaptığı açıklamayla Hall'un ölüm haberini değerlendirdi.

Bragg "The Specials, İngiliz kültürünün Karayip göçüyle nasıl canlandığının bir kutlamasıydı. Ancak solistlerinin sahnedeki tavırları, 1970'lerin sonlarında bizim kim olduğumuza dair algımıza ciddi bir şekilde meydan okuduklarının hatırlatıcısıydı" dedi.

The Specials'ın gençler arasındaki hamileliği eleştirdiği "Too Much Too Young," adlı parçası 1980'de İngiltere'deki şarkı listelerinde bir numaraya yükselmiş yine dönemin başbakanı Margaret Thatcher yönetimi altında yaşanan kentsel bozulmaya yönelik bir protesto olan "Ghost Town" parçası da 1981'de büyük başarı kazanmıştı.

1981'de gruptan ayrılarak iki eski The Specials üyesiyle birlikte "Fun Boy Three" adlı bir başka grup kuran Hall daha sonra tekrar The Specials'a geri dönmüş ve hayatının son yıllarına kadar müzik performanslarını sürdürmüştü. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Öne Çıkanlar