Vatansız - Heimatlos belgeseli Hamburg'da gösterildi

Vatansız - Heimatlos belgeseli Hamburg'da gösterildi
Yayınlanma:
A+ A-
Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul'un yaşamlarını konu alan Vatansız - Heimatlos belgeseli Hamburg'da gösterildi. Belgeselin gelecek gösterimi 8 Aralık’ta Brüksel’deki Akdeniz Filmleri Festivali’nde.

Artı Gerçek - Türkiye'deki 12 Mart darbesinden bu yana Avrupa'da sürgünde yaşayan gazeteciler Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul'un mücadele dolu yaşamlarını konu alan Vatansız-Heimatlos belgeseli, Antalya, Ankara, İzmir, Boston, Paris ve Köln’den sonra 27 Ekim Cuma akşamı Almanya'nın Hamburg kentinde gösterildi.

Interkulturelle Denkfabrik’in düzenlediği gecede İrfan Cüre'nin sunuşundan sonra belgeselin yönetmeni Esra Yıldız da Vatansız-Heimatlos'un konusu, çekim koşulları ve yankıları konusunda bilgi veren bir konuşma yaptı.

İrfan Cüre, konuşmasında, Doğan Özgüden’in iki ciltlik “Vatansız” Gazeteci adlı anılarının sadece iki sosyalistin yaşam hikayesi olarak değil, aynı zamanda Türkiye’de siyasal-sosyal mücadeleler tarihinin de bir özeti olarak mutlaka okunması gerektiğini belirterek bu kitapların içeriğine Internet üzerinden de erişilebileceğini vurguladı.

Vatansız-Heimatlos belgeselinin Fransızca-Türkçe versiyonu Brüksel’de de, Akdeniz Filmleri Festivali kapsamında, 8 Aralık 2023 Cuma günü saat 19'da Espace Magh'da gösterilecek. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar