Venedik Bienali'nden çağdaş sanatçı Nil Yalter'e Altın Aslan Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Venedik Bienali'nden çağdaş sanatçı Nil Yalter'e Altın Aslan Yaşam Boyu Başarı Ödülü
Yayınlanma:
A+ A-
Çağdaş sanatçı Nil Yalter, Anna Maria Maiolino ile birlikte Altın Aslan Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldü. Ödül, Venedik Bienali'nin "Yabancılar Her Yerde" başlıklı 60. edisyonunda, 20 Nisan 2024 tarihinde takdim edilecek.

Artı Gerçek - Çağdaş sanatçı Nil Yalter Venedik Bienali tarafından Altın Aslan Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldü. Yalter ödülü Brezilyalı sanatçı Anna Maria Maiolino ile paylaştı. Ödül iki sanatçıya kalıcı etkileri ve çağdaş sanata önemli katkıları sebebiyle layık görüldü.

Ödül sanatçılara, bienalin “Foreigners Everywhere” (Yabancılar Her Yerde) başlıklı 60. edisyonunun açılış töreni sırasında, 20 Nisan 2024 tarihinde takdim edilecek.

anna-maria-maiolino-photo-lorenzo-palmieri-1024x683.jpg
Anna Maria Maiolino. Photo- Lorenzo Palmieri

'SERGİNİN TEMASI, ONUN RUHUNU TEMSİL EDEN İKİ KADIN SANATÇIYA DAYANIYOR'

Venedik Bienali'nden ödül ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

“Kuzey ile güney, Avrupa ve ötesinde seyahat ve göç eden sanatçılara odaklanan sergimizin başlığı ve çerçevesi göz önüne alındığında bu karar özellikle anlamlı. Bu anlamda seçimimiz, kendisi de göçmen olan ve birçok açıdan ‘Stranieri Ovunque—Foreigners Everywhere’in ruhunu temsil eden iki olağanüstü, öncü kadın sanatçıya dayanıyor: Anna Maria Maiolino (Scalea, İtalya, 1942, São Paulo, Brezilya’da yaşıyor) İtalya’dan Güney Amerika’da önce Venezuela’ya, daha sonra bugün yaşadığı Brezilya’ya göç etti; Nil Yalter (Kahire, Mısır, 1938, Paris, Fransa’da yaşıyor), Kahire’den İstanbul’a, oradan da bugün yaşadığı Paris’e göç etmiş bir Türk” cümleleri kullanıldı.

ArtDog'da yer alan habere göre, sanatçı da Venedik Bienali’ne ilk kez 2024 yılında katılacak. Maiolino, kilden heykel serisinden yeni bir büyük ölçekli çalışma sunacak. Yalter ise 'Exile is a Hard Job' (Sürgün zor iştir) adlı 1974 tarihli eserinin yeni bir versiyonu ile 1973 tarihli Topak Ev adlı eserini sergileyecek. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar