Vergi kaçırmakla suçlanan Shakira: Karalama kampanyası yürütüyorlar

Vergi kaçırmakla suçlanan Shakira: Karalama kampanyası yürütüyorlar
Yayınlanma:
A+ A-
Vergi kaçırmakla suçlanan şarkıcı Shakira, İspanyol savcıları suçlayarak hakkında yürütülen davanın bir "karalama kampanyası" olduğunu söyledi ve vergi kaçırmakla ilgili suçlamayı reddetti.

Artı Gerçek - Dünyaca ünlü şarkıcı Shakira, İspanya'da vergi kaçırmakla suçlandığı davanın bir "karalama kampanyası" olduğunu söyledi. Yaptığı açıklamayla İspanyol savcılarını suçlayan Shakira, yöneltilen suçlamayı reddetti. TMZ'nin 25 Kasım'da elde ettiği belgelere göre, Shakira, İspanyol savcıların davayı kamuya açık bir şekilde ele alarak, "özel hayatının gizliliğini ihlal ettiğini" iddia etti.

Shakira'nın avukatları da şarkıcının söz konusu dönemde İspanya'da ikamet etmediğini belirterek, bu durumunda vergiden neden sorumlu olmaması gerektiğini açıkladığını iddia etti.

Davaya konu süreç, 2022 Eylül ayında İspanyol bir yargıç, Shakira'nın 2012 ile 2014 yılları arasında kazandığı gelir üzerinden 14,5 milyon dolarlık vergi ödemediği iddiasıyla yargılanmasına karar vermesiyle başladı. Savcı hazırladığı iddianamede şarkıcının 2012'den 2014'e kadar İspanya'da yaşadığı halde ikametini başka bir yerde göstererek vergi ödemekten kaçındığını ileri sürdü.

Hazırlanan iddianamenin temel gerekçesi ise İspanyol yasalarına göre, ülkede bir yıl içinde 183 günden fazla kalanlar vergi ödemek zorunda olması olarak açıklandı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar