Wikimedia, Kürtçenin Sorani lehçesinde sözlük oluşturdu

Wikimedia, Kürtçenin Sorani lehçesinde sözlük oluşturdu
Yayınlanma:
A+ A-
Wikimedia, Kürtçenin Sorani lehçesinde online bir sözlük oluşturduğunu duyurdu. Sorani konuşan Kürtlere sözlüğe katkı sunma çağrısı yapıldı.

Artı Gerçek - ABD merkezli Wikimedia Vakfı’nca kurulan ve imece yöntemiyle çok dilli özgür bir sözlük oluşturma projesinin ürünü olan Vikisözlük, Kürtçenin Sorani lehçesi için çağrı yaptı.

Vikisözlük’ün Kürtçe-Kurmanci versiyonu olan Wikiferheng’te halihazırda 740 binden fazla madde bulunuyor. Bu haliyle Kurmanci dünyada tüm diller arasında 13’üncü sırada yer alıyor. Kürtçenin üç lehçesi Wikiferheng adı altında yer alıyor

Rudaw'ın haberine göre, sözlüğün Sorani versiyonu da çarşamba günü başlatılırken şu anda sözlükte 5 bin madde bulunuyor. Aynı şekilde Zazaki lehçesinde de bir sözlük bulunuyor.

Wikipedia yöneticilerinden ve Sorani sözlük gönüllülerinden Muhammed Serdar, yaklaşık bir yıldır gönüllü bir şekilde sözlük üzerine çalıştıklarını söyledi.

Serdar, “Kürdistan Bölgesi ve Rojhılat’tan (Doğu Kürdistan) bir grup, Wikiferheng’in Sorani versiyonunun kurulmasına öncülük etti. Bir yıldan fazla bir süredir Sorani Wikiferheng üzerine çalışıyoruz” dedi. Serdar, Sorani sözlüğü “güvenilir ve somut kaynaklar üzerine inşa etmek” istediklerini belirterek Kürtlere katkıda bulunma çağrısı yaptı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar