Mahkeme, Kürtçe oyun 'Bêrû'ya getirilen yasağı hukuka aykırı buldu

Mahkeme, Kürtçe oyun 'Bêrû'ya getirilen yasağı hukuka aykırı buldu
Valiliğin Urfa'da süresiz yasakladığı Kürtçe tiyatro oyunu “Bêrû” hakkında Antep Bölge İdare Mahkemesi emsal niteliğinde bir karar verdi. Mahkeme oyunun temsillerinin yasaklanmasını “düşünce ve ifade özgürlüğüne” aykırı buldu.

Artı Gerçek - Batman Şano Ar Tiyatrosu'nun Kürtçe sahnelenen oyunu 'Qral û Travis'in Antep, Ağrı, İstanbul ve Adana gibi şehirlerdeki temsillerinin geçen aylarda yasaklanmasıyla birlikte Kürtçe sanatsal faaliyetlere getirilen engellemeler tekrar gündeme geldi.

Qral û Travis'in üzerindeki yasağın kamuoyu tepkisi neticesinde kaldırımasının ardından Antep Bölge İdare Mahkemesi, Nobel Ödüllü İtalyan yazar Dario Fo'nun 'Yüzsüz' adlı tiyatro oyununun Kürtçe uyarlaması olan “Bêrû” üzerindeki yasağı da kaldırdı.

'BİRÇOK KESİMİN TEPKİSİNE NEDEN OLDU'

Urfa Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda 14 Kasım 2020 tarihinde oynanması planlanan oyun, o dönem Urfa Valiliği tarafından yasaklanmıştı. Valiliğin, oyunun Urfa sınırları içerisinde süresiz yasaklanması kararı birçok kesimin tepkisine neden oldu.

ANTEP BÖLGE İDARE MAHKEMESİ'NDEN EMSAL KARAR

Teatra Jiyana Nû ekibi tarafından sahnelenen “Bêrû” adlı tiyatro oyununun birçok kentte yasaklanmasının ardından, üç yıl sonra Antep Bölge İdare Mahkemesi emsal bir karar verdi.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, izleyici olarak oyuna giden avukat Hidayet Enmek, yasak kararının iptali talebiyle avukatı Ali Arslan aracılığıyla Urfa 2’nci İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

Başvuruyu değerlendiren mahkeme, “Devletin birliği ve bütünlüğüne tehdit” gerekçesiyle talebi reddetti. Bunun üzerine Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi Dördüncü İdari Dava Dairesi’ne başvuruldu. Başvuruyu değerlendiren İstinaf Mahkemesi, yasak kararının Anayasa’da yer alan “ifade ve düşünce özgürlüğüne” aykırı olduğunu belirterek, yasak kararını kaldırdı.

Daha önce de Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yasaklanan oyun hakkında 2020 yılında da İstanbul Valiliği tarafından "terör örgütü propagandası yaptığı" gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar