Zazakî öğrenmek isteyenler için yeni kitap: KESA ile Günbegün Kirmanckî

Zazakî öğrenmek isteyenler için yeni kitap: KESA ile Günbegün Kirmanckî
Yayınlanma:
A+ A-
Zazaca eğitmeni Mutlu Can'ın imzasıyla, Bi KESA Roje bi Roje Kirmanckî (Zazakî) / KESA ile Günbegün Kırmancca (Zazaca) kitabı çıktı. Kitap, Zazaca öğrenmek isteyenlere bir alternatif olmayı vaat ediyor.

Artı Gerçek- Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 2009'da "Son derece kırılgan ve kaybolma tehlikesi altında olan dillerden" birisi olarak tanımlanan Zazaca (Kırmancca) için tehlike her geçen gün artıyor.

Buna karşın, Zazaca'nın öğrenilmesi, gelecek nesillere aktarılması ve yaşayan bir dil olması için mücadele eden gönüllü eğitmenler ve gönüllü gruplar çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Mutlu Can da bu eğitmenlerden biri. Can,17 Nisan 2020'de beri Facebook ve Instagram üzerinden yayın yapan Kesa (Kaplumbağa) ile Zazaca öğretimine odaklanan çalışmalar yaparak onlarca kişiye Zazaca'yı öğretmek için çabaladı.

kesa.jpg

Zazaca Eğitmeni Mutlu Can, bu iki yıllık çalışmanın ürünlerini ve kendi öğretim deneyimlerini harmanlayarak Zazaca öğrenmek isteyenler için yeni bir kaynak oluşturdu. Toplamda iki ciltten ve 512 sayfadan oluşan bu kaynak kitap, alışılagelen gramer kitabı ve resimli sözlük türlerinden farklı konsepti ile öne çıkıyor.

zaaki2.jpg

Mutlu Can'ın imzasıyla yayınlanan bu kitap, Zazaca sözcüklerin içinde kullanıldığı örnek cümleler ve önemli konulara ilişkin özet açıklamalarıyla Zazaca öğrenmek isteyenlere bir alternatif olmayı vaat ediyor.

Sınırlı sayıda basımı yapılan ve Mutlu Can’ın kendisi tarafından yayımlanan kitap, yaygın dağıtım yerine ileriki günlerden itibaren sosyal medyada duyurulacak Türkiye ve Avrupa’daki seçkin kitapçılardan ve İnternetten temin edilebilecek. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

zazakison.jpg

Öne Çıkanlar