Esat-Eryaman Davası'nda karar: Dört sanığa toplam 62 yıl hapis

Esat-Eryaman Davası'nda karar: Dört sanığa toplam 62 yıl hapis
Yayınlanma:
A+ A-
Eryaman-Esat Davası’nda karar çıktı. 4 sanık hakkında trans kadınlara yönelik yağma ve yağmaya teşebbüs suçlarından toplam 62 yıl hapis cezası verildi.

ANKARA - Trans kadınlara saldıran çeteden dört kişinin yargılandığı ve 17 yıldır Yargıtay ve mahkemeler arasında mekik dokuyan Esat-Eryaman Davası'nda karar çıktı. Mahkeme Şammas Taşdemir, Harun Çardak, Ayhan Günay ve Ahmey Günay hakkında nitelikli yağma ve yağmaya teşebbüs suçlarından toplam 62 yıl hapis cezası verdi.

2006’da Ankara’da trans kadınlara saldıran çeteden dört kişinin yargılandığı davanın on dördüncü duruşması bugün, saat 14:00’da, Ankara Adliyesi 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmayı Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi ve LGBTİ+ Hakları Merkezi, Hollanda Büyükelçiliği ve Avrupa Birliği Delegasyonu’ndan gözlemciler, GALADER, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Milletvekili Özgül Saki ile LGBTİ+ ve insan hakları derneklerinden aktivistler izledi.

Sanık avukatlarının sanıkların beraatlerini talep ettiği duruşmaya 2008’deki kararda trans kadınların gittikleri kuaföre baskında silahla yaralamadan 45 ay ceza alan Şammas Taşdemir de katıldı. Taşdemir mağdurları tanımadığını ileri sürdü. Mahkeme heyeti yargılanan dört sanığa yağma ve yağmaya teşebbüs suçlarından toplam 62 yıl hapis cezası verdi.

NE OLMUŞTU?

2006 yılının nisan ayında Ankara Eryaman’da bir çete trans kadınlara saldırdı. Birçok trans kadın yaşadıkları Eryaman’ı terk etmek zorunda kaldı. Bir kısmı şehir değiştirdi, bir kısmı Esat’a taşındı. Saldırılar Esat’ta da devam etti.

Saldırıya uğrayan trans kadınlar suç duyurusunda bulundu, dava açıldı. Avukatlar Senem Doğanoğlu ve Hakan Yıldırım’ın takip ettiği dava 2008’de sonuçlandı. Sanıklardan Şammas Taşdemir, trans kadınların gittikleri kuaföre yönelik baskında silahla yaralamadan 45 ay; diğer sanıklar Harun Çardak ve Ahmet Günay 40’ar ay, Kurtuluş bölgesindeki trans kadınlara yönelik silahla yaralama eylemlerinden dolayı Ahmet Günay'ın 34 ay cezalandırılmalarına karar verildi.

Mahkeme, saldırganların çete olduğuna hükmetti ancak hükmü alt sınırdan kurdu. Yağma iddiasından ceza vermedi. Karar temyiz edildi.

Yargıtay, 2011 yılında kararı bozdu. O sırada davaya bakan mahkemeler değişti. Ceza Muhakemesi Kanunu’ndaki değişiklikler ile dava bir mahkemeden diğerine gitti, geldi. Nihayetinde 2018 yılında dava yeniden Yargıtay’a gitti. Yargıtay, 21 Eylül 2020’de aldığı kararla yerel mahkemenin saldırganlara verdiği cezayı bozdu.

Yargıtay bozma kararında saldırganların “çete olduğuna ilişkin” araştırma yapılması gerektiğini söyleyerek o dönemki telefon kayıtlarının incelenmesini talep etti. 30. Ağır Ceza Mahkemesi de Yargıtay’ın bu kararına uyarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan saldırganların birbiriyle haberleşip haberleşmediğine dair bilgi istedi.(ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar