Trans kadınlara saldıran çetenin yargılandığı Eryaman-Esat Davası 29 Eylül'e ertelendi

Trans kadınlara saldıran çetenin yargılandığı Eryaman-Esat Davası 29 Eylül'e ertelendi
Savcının değiştiği, bilirkişi raporunun bir türlü tamamlanmadığı Eryaman-Esat davasının 12'nci duruşması bugün görüldü. Dava, savcının mütalaa hazırlamak için süre talep etmesinin ardından 29 Eylül Cuma saat 14:00’a ertelendi.

Cengiz Anıl BÖLÜKBAŞ


ANKARA - 2006’da Ankara’da trans kadınlara saldıran çeteden dört kişinin yargılandığı Eryaman-Esat davasının on ikinci duruşması bugün Ankara Adliyesi 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Davayı LGBTİ+ aktivistler, Hollanda, Kanada ve İngiltere Büyükelçiliği'nden temsilciler, Galader'den aileler, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Milletvekili Özgül Saki'nin yanı sıra çok sayıda insan takip ediyor. 17 yıldır sonuçlanmayan davada, bir önceki duruşmada savcı değişirken, henüz mütalaa verilmiş durumda değil.

'TRANSLARA YÖNELİK NEFRET SAİKİNDEN BAHSETMEK GEREKİYOR'

Duruşmada söz alan Avukat Senem Doğanoğlu, davanın 17 yıldur sürdüğünün hatırlatarak, "Bu dosyada sadece Esat’ta gerçekleşen olaylar yargılanıyor ancak bu dosyanın bir geçmişi var. Trans kadınları Ankara ilinden kovan ve bu sırada yağma suçunu işleyen bir çete yargılanıyor burada. Dosya üç olayla sınırlı kalsa da translara yönelik bir nefret saikinden bahsetmek gerekiyor. Dosyayı bu şekilde değerlendirmenizi talep ederiz” dedi.

'MAĞDURLAR TRANS KADIN OLDUĞU İÇİN SÜREÇ UZUYOR'

Doğanoğlu'nun ardından söz alan Avukat Evrim Demirtaş da mağdurların trans kadın olduğu için davanın bu kadar uzadığını vurgulayarak, "17 seneden bahsediyoruz. Bizler mecliste nefret suçlarının tanınması için mücadelemizi sürdürüyoruz ancak bir suç konu olduğunda nefret saikinin görünür kılınmasını mahkemelerden talep ediyoruz. İnsanlığa karşı işlenen suç ve nefret saikinin kararda belirtilmesini önemsiyoruz. Bu mahkemeye çok büyük görev düşüyor” dedi.

DAVA ERTELENDİ

Sanık avukatının bilirkişi raporuna itirazı ve sanıklar arasında bire bir iletişimin olmadığı iddiasının ardından Savcı dosyayı bugün aldığını hatırlattı, duruşmanın ileri bir tarihe verilmesini istedi.

Ertelenen duruşma, 29 Eylül Cuma günü, saat 14:00’da Ankara, 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

NE OLMUŞTU?

2006 yılının nisan ayında Ankara Eryaman’da bir çete trans kadınlara saldırdı. Birçok trans kadın yaşadıkları Eryaman’ı terk etmek zorunda kaldı. Bir kısmı şehir değiştirdi, bir kısmı Esat’a taşındı. Saldırılar Esat’ta da devam etti.

Saldırıya uğrayan trans kadınlar suç duyurusunda bulundu, dava açıldı. Avukatlar Senem Doğanoğlu ve Hakan Yıldırım’ın takip ettiği dava 2008’de sonuçlandı. Sanıklardan Şammas Taşdemir, trans kadınların gittikleri kuaföre yönelik baskında silahla yaralamadan 45 ay; diğer sanıklar Harun Çardak ve Ahmet Günay 40’ar ay, Kurtuluş bölgesindeki trans kadınlara yönelik silahla yaralama eylemlerinden dolayı Ahmet Günay'ın 34 ay cezalandırılmalarına karar verildi.

Mahkeme, saldırganların çete olduğuna hükmetti ancak hükmü alt sınırdan kurdu. Yağma iddiasından ceza vermedi. Karar temyiz edildi.

Yargıtay, 2011 yılında kararı bozdu. O sırada davaya bakan mahkemeler değişti. Ceza Muhakemesi Kanunu’ndaki değişiklikler ile dava bir mahkemeden diğerine gitti, geldi. Nihayetinde 2018 yılında dava yeniden Yargıtay’a gitti. Yargıtay, 21 Eylül 2020’de aldığı kararla yerel mahkemenin saldırganlara verdiği cezayı bozdu.

Yargıtay bozma kararında saldırganların “çete olduğuna ilişkin” araştırma yapılması gerektiğini söyleyerek o dönemki telefon kayıtlarının incelenmesini talep etti. 30. Ağır Ceza Mahkemesi de Yargıtay’ın bu kararına uyarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan saldırganların birbiriyle haberleşip haberleşmediğine dair bilgi istedi.(ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar