Nefret karşıtı açıklamaya polisten LGBTİ+ bayrağı müdahalesi

Nefret karşıtı açıklamaya polisten LGBTİ+ bayrağı müdahalesi
Yayınlanma:
A+ A-
İzmir Barosu’nun 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’nde düzenledikleri basın açıklaması, LGBTİ+ flamasının yasak olduğu iddiasıyla polis tarafından engellenmek istendi: Bayrağa müsaade edemeyiz, topluma kötü örnek olamazsınız.

Artı Gerçek - İzmir Barosu, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’nde basın açıklaması düzenledi. Açıklama, LGBTİ+ flamasının yasak olduğu gerekçesiyle polis tarafından engellenmek istendi. Kısa süreli arbede sonrasında açıklama okunabildi.

Basın açıklamasında açılan LGBTİ+ flaması nedeniyle kolluk kuvvetleri “Bu bayrak yasak, bayrağa müsaade edemem. Toplumun duyarlılığını da düşünmeniz gerek... Konumuz o bez parçası, topluma kötü örnek olamazsınız” uyarısında bulundu.

Baro Başkanı Sefa Yılmaz, kolluk kuvvetlerine böyle bir yasağın olmadığını belirtti. Tartışma esnasında avukatlarla polisler arasında kısa süreli arbede yaşandı.

'NEFRETE İNAT YAŞASIN HAYAT'

“Nefrete inat yaşasın hayat”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atan avukatlar, kısa süren arbedenin ardından basın açıklamasını tamamladı.

20105de5-e40f-4f82-9d51-23a4a00fb8b5-w.jpeg

Basın açıklamasını okuyan avukat Uzay Erbek, şöyle konuştu:

“20 Kasım nefret üzerine kurulmuş bu çürümüş sisteme karşı açık bir direniştir. Nefret cinayetlerine son vermek, şiddetsiz bir toplum inşa etmek ve her bir bireyin potansiyelini özgürce yaşayabilmesi ve kendisini gönlünce var edebilmesi için birlikte çalışmak hepimizin ortak sorumluluğudur. İzmir Barosu olarak yapmış olduğumuz basın açıklamasıyla, ısrarlı biçimde ve şiddete başvurmak suretiyle sistemin dışına itilmeye çalışılan hiç kimseyi geride bırakmadan, içinde yaşadığımız toplumun daha adil ve eşit bir geleceğe sahip olabilmesi için çalıştığımızı ve çalışmaya da devam edeceğimizi bildiriyor, eşit ve adil bir dünya için birlikte mücadele etme çağrısında bulunuyoruz. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz, nefrete inat yaşasın hayat!" (ANKA)

Öne Çıkanlar