Sinemacılar sansürü deldi

Sinemacılar sansürü deldi
Berlinale’de sadece kırmızı halı yok. Türkiye’den katılan sinemacılar sansür ve baskıya karşı gösteri de yaptı. HABER MERKEZİ – 67. Berlin Film...

Berlinale’de sadece kırmızı halı yok. Türkiye’den katılan sinemacılar sansür ve baskıya karşı gösteri de yaptı.

HABER MERKEZİ – 67. Berlin Film Festivali’nde (Berlinale) bir araya gelen Türkiyeli sinemacılar, dünyanın farklı yerlerinden festival katılımcısı meslektaşlarını sansüre, baskıya ve savaş politikalarına karşı barış için dayanışmaya çağırdı.

Duvar’dan Şenay Aydemir’in haberine göre Avrupa Film Pazarı binasında Barış için Sinemacılar imzasıyla Türkçe, İngilizce ve Kürtçe olarak yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Türkiye’de siyasi iktidar, süregelen baskıya, sansüre, hak ihlallerine Hayır diyen, devlet şiddetine karşı barış talebinde bulunan herkese savaş açmış durumda. OHAL’le birlikte gazeteciler ve milletvekilleri hapsedildi, çıkarılan KHK’larla barışı savunan akademisyen ve kamu emekçileri görevlerinden hukuksuz biçimde ihraç edildi, temel haklarından mahrum bırakıldı. Sinemacılar da bu baskıdan payını kara listeye koyularak ve sanatsal faaliyetleri kısıtlanarak alıyor.

SANSÜR, BASKI VE SAVAŞA HAYIR!

Biz 67. Berlin Film Festivali’nde bir araya gelen Türkiyeli sinemacılar olarak ilk sözümüz olan barış çağrısını yineliyor, dünyadaki tüm meslektaşlarımızı sansüre, baskıya ve savaş politikalarına karşı dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz."

Açıklamaya, Türkiye’den Berlin Film Festivali’ne katılan sinemacılar ve sinema yazarlarının yanı sıra, Berlin ve Avrupa’nın başka kentlerinde yaşayan Türkiyeli sinemacılar da destek verdi.

Film Pazarı’ndaki farklı ülkelerden katılımcılar da açıklamaya alkışlarla destek verdi.

Öne Çıkanlar