Kayyım atamaları karşısında muhalefet ne yapabilir? Murat Sabuncu değerlendirdi | +PODCAST

Kayyım atamaları karşısında muhalefet ne yapabilir? Murat Sabuncu değerlendirdi | +PODCAST
Hakkari Belediye Başkanlığına kayyım atanması Türkiye'de üçüncü kez kayyım döneminin başladığı tartışmalarını da beraberinde getirdi. Muhalefet partilerinin ne yapabileceğini değerlendiren Sabuncu, "CHP Türkiye'yi erken seçime götürmeli" dedi.

Egemen GÖK


Artı Gerçek - 31 Mart 2024 yerel seçimlerinin ardından Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınıp görevden uzaklaştırılarak yerine Hakkari Valisi Ali Çelik’in kayyım olarak atanması, DEM Parti'de büyük bir tepkiye neden oldu. Parti, kazandıkları belediyeler önünde nöbet tutma ve muhalefet partileri ile iş birliği yapma kararı aldı.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Akış’ın adaylığına izin vermesine rağmen görevden uzaklaştırılması, parti tarafından "tuzak" olarak nitelendiriliyor. DEM Parti Eş Genel Başkanları, CHP lideri Özgür Özel ve Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya ile görüştü. Parti yöneticileri, bu soruşturmaların kayyım atamaya gerekçe oluşturmak amacıyla başlatıldığını savunuyor.

Gazeteci Murat Sabuncu ile +Podcast’te, Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanmasının ardındaki nedenler ve DEM Partililerin yalnızlaşmasını konuştuk.

'KÜRTLERİ DIŞARIDA BIRAKAN ADIMIN CANKURTARAN SİMİDİ'

Üçüncü kayyım döneminin başladığını düşünen Sabuncu, muhalefetin tavrını eleştirdi: “CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in bence iyi niyetle başlattığı, ‘normalleşelim, makama saygı, yumuşama’ cümleleriyle beraber, iktidar buradan bir şekilde 31 Mart yenilgisinin bertaraf edileceği hem de belki yeni bir ana başlığı ‘Türklük Sözleşmesi’ olan, yani Kürtleri her zamanki gibi dışarıda bırakan adımın atılması yolunda cankurtaran simidi gibi gördü” dedi.

'CHP TÜRKİYE'Yİ ERKEN SEÇİME GÖTÜRMELİ'

Muhalefetin kayyım atamalarına karşı stratejilerini ve gelecekte olası yeni atamaların nasıl engellenebileceğine dair Sabuncu, “İktidar ile sadece görüşerek ya da ülkenin her alanda birikmiş sorunlarıyla ilgili mitingler düzenleyerek normalleşme olmayacak” diyerek uyarmıştı. Sabuncu “CHP kadroları eminim ki iyi niyetli ama hangi rejim içinde yaşadıklarını, Türkiye’nin ne halde olduğunu görerek, yeniyi söyleyerek, yeniyi isteyerek Türkiye’yi erken seçime götürmeli” dedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar