Reformist Pezeşkiyan'ın zaferi ne anlama geliyor? Arif Keskin değerlendirdi | +PODCAST

Reformist Pezeşkiyan'ın zaferi ne anlama geliyor? Arif Keskin değerlendirdi | +PODCAST
Mesud Pezeşkiyan, İran'da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyların %53,7'sini alarak ülkenin 9. Cumhurbaşkanı oldu. Peki bu zafer ne anlama geliyor? Kesin’e göre, İran halkının Pezeşkiyan’dan umudu yok.

Artı Gerçek - İran'da reformist Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyların %53,7'sini alarak ülkenin 9. Cumhurbaşkanı olarak seçildi.

İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, düzenlediği basın toplantısında, ülke genelindeki yaklaşık 59 bin sandıkta toplam 30 milyon 530 bin 157 oy kullanıldığını duyurdu. Pezeşkiyan'ın 16 milyon 384 bin 403 oy alarak %53,7'lik bir oy oranına ulaştığını belirtti. Muhafazakar rakibi Said Celili ise 13 milyon 538 bin 179 oy alarak %44,4'te kaldı. Seçime katılım oranı %49,8 olarak gerçekleşti. Anayasa Koruyucular Konseyi, 80 adaydan yalnızca 6'sının adaylığını onaylamıştı. Pezeşkiyan'ın zaferi, İran'da siyasi dengeleri nasıl etkileyecek merak konusu.

Siyasetbilimci ve ortadoğu uzmanı Arif Keskin, Pezeşkiyan'ın zaferini ve İran’ın geleceğini +Podcast’e değerlendirdi.

'UMUT YOK, SEÇMEN KÖTÜ GİDİŞATA DUR DEMEK İSTEDİ'

Keskin, “Seçime katılıp Mesud Pezeşkiyan’a oy verenler, geniş yelpazade değişim istiyor. Onlar da bir tür protesto oyudur. Onlar da zorunlu tesettürden, dış politikaya kadar geniş bir alanda değişim istiyorlar. Bu değişimi isteseler de umutları yok. Pezeşkiyan’ı kurtarıcıları olarak görmüyorlar, ondan da bir umutları yok. Umuttan ziyade İran’ın kötüye gidişatına dur demek için ona oy verdiler" dedi. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar