55 Yeşil Sol vekilinden Bakan Koca'ya 'e-Reçetem' sorusu: Kürtçe'nin taşımadığı kriterler mi var?

55 Yeşil Sol vekilinden Bakan Koca'ya 'e-Reçetem' sorusu: Kürtçe'nin taşımadığı kriterler mi var?
Yayınlanma:
A+ A-
Yeşil Sol Partili 55 milletvekili, Sağlık Bakanı Koca'ya e-Reçetem sistemine neden Kürtçe dil seçeneğinin eklenmediğini sordu. Önergede, "Beş dil hangi kriterlere göre seçilmiştir? Kürtçe’nin taşımadığı kriterler mi vardır?" denildi.

Artı Gerçek - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın e-Reçetem sistemine İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça olmak üzere beş yeni dil seçeneği eklenmesini duyurmasının ardından Kürtçe dil seçeneği tepkileri gelmeye devam ediyor.

Yeşil Sol Parti Meclis grubunun 55 milletvekili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi hazırladı. Önergede, “Bu ülkede sizin de içinde olduğunuz milyonlarca vatandaşın ana dili olan ve sosyal hayat ile aile yaşantısı içerisinde en çok kullanılan Kürtçe, Bakanlığınız tarafından E-Reçetem sistemine milyonlarca vatandaşınız yok sayılarak alınmamıştır” denildi.

Kürtlerin kamusal alanda anadilini kullanamaması nedeniyle nitelikli sağlık hizmetine erişiminin olmadığı ifade edilen önergede, “Sağlık hizmetleri sunumunda insan hakları temelli bir politika değişiminin, sağlık hizmetine başvuranların da topluluk düzeyinde güçlendirilmesi ve bilinçlendirilmesinin ilk adımının, bireylerin kamusal alanda anadillerini kullanabilmelerine ve bu şekilde kamusal hizmetleri alabilmelerine bağlı olduğu evrensel bir gerçekliktir” denildi.

‘ANADİLİNDE SAĞLIK HİZMETİ EVRENSEL İNSAN HAKKIDIR’

Öyküsü iyi alınmamış bir hastanın tanısının doğru konulmasının ve iyi tedavi edilmesinin de mümkün olmadığı belirtilen önergede şu ifadeler kullanıldı:
“Şimdiye kadar yapılan birçok araştırma anadilinde verilmeyen sağlık hizmetinin hasta ve sağlıkçı arasında etkili bir iletişimden yoksun kalınacağını, hastanın bilgilendirilmesinin ve tedavi hakkının engelleneceğini ortaya koymuştur. Dolayısıyla tüm halkların kendi anadillerinde kamusal sağlık hizmetine ulaşması, nitelikli sağlığa erişim için tercih edilmesi gereken bir durum değil zorunlu olarak yerine getirilmesi gereken evrensel bir insan hakkıdır.”

‘BEŞ DİL HANGİ KRİTERLERE GÖRE SEÇİLDİ, KÜRTÇENİN TAŞIMADIĞI KRİTERLER Mİ VAR?’

Yeşil Sol Partili 55 milletvekili, 55 ayrı önerge ile Bakan Koca’ya şu soruları yöneltti:

  1. Sizin de içinde olduğunuz milyonlarca vatandaşın anadili olan Kürtçe’nin E-Reçetem sistemine eklenmemesinin sebebi nedir?
  2. E-Reçetem sistemine eklenen 5 dil (İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça) hangi kriterlere göre seçilmiştir? Kürtçe’nin taşımadığı kriterler mi vardır?
  3. E-Reçetem sistemine Kürtçe ne zaman eklenecektir?
  4. E-Reçetem uygulamasındaki temel amaç nedir? Bu amaç doğrultusunda diğer 5 dilin uygun olmasının, Kürtçe’nin olmamasının nedeni nedir?
  5. Kamusal alanda anadilin kullanılmaması nedeniyle nitelikli sağlığa erişimi olmayan Kürtlerin ayrıca E-Reçetem sistemine Kürtçe’nin dahil edilmemesi ile bu alana dair sorunlarına bir yenisi daha eklenmiştir. Buna dair Bakanlığınızın bir girişimi ya da çalışması olacak mıdır?
  6. Bakanlık olarak sağlık hizmetleri sunumunda insan hakları temelli bir politika değişimi ve tüm halkların anadillerinde kamusal sağlık hizmetine ulaşması doğrultusunda bir adım atmayı düşünüyor musunuz?

NE OLMUŞTU?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, e-Reçetem sistemine beş yeni dil seçeneğinin eklendiğini duyurmuştu. Bunun üzerine Eczacı Çözüm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Miraç Laçin Uluğ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Sağlık Bakanlığı'na dört soru yönelterek Kürtçe dil seçeneği için çağrı yapmıştı.

Uluğ, "Bu ülkede sosyal hayatta ve aile yaşantısı içinde en çok kullanılan dil Kürtçe’dir. Milyonlar bu dili kullanırken bu müthiş inovasyonda belki de tek işe yarayacak dilin yer bulamama sebebi nedir?" diye sormuştu.

HDP de kendisi de bir Kürt olan Sağlık Bakanı Koca'ya "Hani ayrımcılık yoktu?" diye sormuş ve "Dilinize hiçbir zaman sahip çıkamadınız" demişti.

Şırnak Barosu da sisteme Kürtçenin ivedi bir şekilde eklenmesi gerektiğini belirtmişti.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da "Milyonlarca yurttaşımızın ana dili olan Kürtçe’nin E-REÇETEM sistemine eklenmemiş olması kabul edilemez. Bu durum yurttaşlarımızın sağlık hizmeti almalarında ana dillerinden kaynaklı sorunları görmezden gelmektir. Rusça’nın Arapça’nın olduğu bir sistemde neden Kürtçe yoktur?" diye tepki göstermişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar