CHP'li Tanrıkulu'ndan 'e-Reçetem' tepkisi: Kürtçe neden yok?

CHP'li Tanrıkulu'ndan 'e-Reçetem' tepkisi: Kürtçe neden yok?
Yayınlanma:
A+ A-
CHP'li Tanrıkulu, Sağlık Bakanı Koca'nın e-Reçetem sistemine beş dil daha eklenmesini duyurması sonrası Kürtçe seçeneğinin eklenmemesine tepki gösterdi: Milyonlarca yurttaşımızın ana dili olan Kürtçe’nin olmaması kabul edilemez.

Artı Gerçek - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın e-Reçetem sistemine İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça olmak üzere beş yeni dil seçeneği eklenmesini duyurmasının ardından Kürtçe dil seçeneği tepkileri gelmeye devam ediyor.

CHP'li Sezgin Tanrıkulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın konuya ilişkin tweet'ini alıntılayıp şu mesajı paylaştı:

"Milyonlarca yurttaşımızın ana dili olan Kürtçe’nin E-REÇETEM sistemine eklenmemiş olması kabul edilemez. Bu durum yurttaşlarımızın sağlık hizmeti almalarında ana dillerinden kaynaklı sorunları görmezden gelmektir. Rusça’nın Arapça’nın olduğu bir sistemde neden Kürtçe yoktur?"

NE OLMUŞTU?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, e-Reçetem sistemine beş yeni dil seçeneğinin eklendiğini duyurmuştu. Bunun üzerine Eczacı Çözüm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Miraç Laçin Uluğ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Sağlık Bakanlığı'na dört soru yönelterek Kürtçe dil seçeneği için çağrı yapmıştı. Uluğ, "Bu ülkede sosyal hayatta ve aile yaşantısı içinde en çok kullanılan dil Kürtçe’dir. Milyonlar bu dili kullanırken bu müthiş inovasyonda belki de tek işe yarayacak dilin yer bulamama sebebi nedir?" diye sormuştu.

HDP de kendisi de bir Kürt olan Sağlık Bakanı Koca'ya "Hani ayrımcılık yoktu?" diye sormuş ve "Dilinize hiçbir zaman sahip çıkamadınız" demişti.

Şırnak Barosu da sisteme Kürtçenin ivedi bir şekilde eklenmesi gerektiğini belirtmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar