7 siyasi parti ve oluşum: Semra Güzel’e yapılanları asla kabul etmiyoruz

7 siyasi parti ve oluşum: Semra Güzel’e yapılanları asla kabul etmiyoruz
HDP'li Semra Güzel’e yönelik uygulamalar ve Süleyman Soylu’nun üslubunun kabul edilemez olduğunu vurgulayan 7 siyasi parti ve oluşum, 'Halkın iradesine sahip çıkacağız' açıklaması yaptı.

Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinin de aralarında bulunduğu 7 siyasi parti ve oluşum, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Semra Güzel’e yönelik kötü muamele ve tutuklanmasına yaptıkları yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkevleri, HDP, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’nin (TÖP) imzacı olduğu açıklamada, "Semra Güzel ’e yapılanları asla kabul etmiyoruz. Tüm anti-demokratik uygulamaların, hukuksuzlukların karşısında olacak, halkın iradesine sahip çıkacağız" mesajı verildi. 

İÇİŞLERİ BAKANININ KULLANDIĞI NOBRAN, DÜŞMANCA VE CİDDİYETTEN UZAK ÜSLUP KABUL EDİLEMEZ'

"Emek, demokrasi ve özgürlüklerden yana olan hiç kimse Semra Güzel’e yapılan muameleye sessiz kalmamalıdır" denilen açıklamada, halkın iradesi ile seçilen ve milletvekilliği devam eden Güzel’in gözaltına alınma biçiminin basına servis edilişinin ve İçişleri Bakanı’nın kullandığı nobran, düşmanca ve ciddiyetten uzak üslubunun kabul edilemez olduğu vurgulandı.

'KÜRT SORUNUNU DERİNLEŞTİRMEKTEN BAŞKA HİÇBİR İŞE YARAMAMIŞTIR'

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Sistematik olarak yürütülen kara propagandalar üzerinden yaratılmaya çalışılan algı, Türkiye’nin hukuk, adalet ve demokrasi açısından geldiği vahim durumun en açık örneklerinden biridir. Bir milletvekiline yapılan ve asla kabul edilmeyecek bu muamele iktidar gibi düşünmeyen hiç kimsenin güvende olmadığının göstergesidir. Güvenlikçi politikalar, demokratik siyaseti tasfiye girişimleri, Kürt seçilmişlere yönelik düşmanca tutumlar Türkiye’nin en hayati meselelerinden biri olan Kürt sorununu şimdiye kadar derinleştirmekten başka hiçbir işe yaramamıştır, yaramayacaktır da.

'MUHALEFET VE DEMOKRATİK KAMUOYUNU SESSİZ KALMAMAYA ÇAĞIRIYORUZ'

Bunca yolsuzluk, rüşvet, rant ve talan iddiaları ortadan dolaşırken ve bu çürümenin sorumluları korunurken, halkın iradesini temsil eden bir milletvekiline bu biçimde yapılan muamele, tüm halka karşı yapılmıştır. Yürütülen politikalar halk iradesini gasp eden halk düşmanı uygulamalardır. Bir kadın milletvekilinin, insanlık suçu olan ters kelepçe uygulamasıyla, saçlarından çekiştirilerek ve başını eğmeye çalışarak gözaltına alınması, tutuklanması bütün muhalefete ve halk güçlerine verilmiş gözdağıdır. Bu durum karşısında tüm muhalefet partilerini, demokratik kamuoyunu sessiz kalmamaya, iktidarın kendi suçlarını örtbas etme girişimlerine ortak olmamaya çağırıyoruz.

'SEMRA GÜZEL'E YAPILANLARI ASLA KABUL ETMİYORUZ'

Biz parti ve örgütler olarak Semra Güzel’e yapılanları asla kabul etmiyoruz. Tüm anti-demokratik uygulamaların, hukuksuzlukların karşısında olacak, halkın iradesine sahip çıkacağız. Emeği, demokrasiyi, özgürlükleri, barışı ve adaleti savunacağız. Birlikte mücadele edecek, birlikte değiştireceğiz!" (MA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar