Ahmet Türk: Bu seçim diktatörlük ve faşizmden kurtulmamız için bir fırsat

Ahmet Türk: Bu seçim diktatörlük ve faşizmden kurtulmamız için bir fırsat
Yayınlanma:
A+ A-
Ahmet Türk ve beraberindeki heyet, Diyarbakır'daki Hecî Koçê Mahallesi’nde 29 köyün kanaat önderi ile bir araya geldi. Türk, Kürt halkının geleceği için ikinci tur seçimlerinde sandığa gitme çağrısında bulundu.

Artı Gerçek - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kürt siyasetçi Ahmet Türk, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) bölge milletvekilleri ile beraberindeki heyet, cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerine yönelik çalışmalar için Diyarbakır'daki temaslarını sürüyor. Ahmet Türk, milletvekilleri Sevilay Çelenk, Amed İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, Demokratik Partisi (DBP) Amed İl Eşbaşkanı Hayrettin Altun ve beraberindeki heyet, Rezan (Bağlar) İlçesine Kehniya dirêkê, Tehtê reş, Kom dere, Zinarcank, Hindeq, Bîra kizîr, Kerikê, Kortepe Alawiz, Mezrik,Ortewêran, Kelek,Dehlik, Arwaniya jor, Arwaniya jêr, Sersing, Tûlik, Kehniya qîmîş, Siltan xoce, Alatosin, Kişlê, Sofîxelîl, Hebeş, Hesenaxa,Dûger, Daşdîreg, Mêrga, Mala Hecî Cemo, Pinaroxlî kırsal mahallelerinde yaşayan kanaat önderleri ile Hecî Koçê Mahallesi’nde bir araya geldi.

'TARİHİ SEÇİM, TARİHİ FIRSAT'

Hecî Koçî Mahallesi’ndeki buluşmada konuşan Ahmet Türk, Kürt halkının özgürlük mücadelesinde büyük bedeller ödediğini ve faşizme asla teslim olmadığını belirtti. 2 gün sonra yapılacak seçimleri “tarihi seçim” nitelendirmesinde bulunan Türk, “Bu seçim aynı zamanda diktatörlük ve faşizmden kurtulmamız için de bir fırsattır. Bu yüzden biz Kürtler olarak kendimizi örgütlemeli ve geleceğimize hazırlanmalıyız” diye konuştu.

AKP ve MHP iktidarının Kürtlere saldırarak, Kürtlerin kazanımlarını hedeflediklerini kaydeden Türk, "Bu baskılar devam edebilir. Ama Kürt halkı mücadelesinden vazgeçmeyecek ve onlarda asla başarılı olamayacak. Kürtsüz siyaset yapılamayacağı malumdur. O yüzden şimdi Kürdistan'da sesimizi yükseltelim ve birleşelim” şeklinde konuştu.

FAŞİZME KARŞI SANDIK ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanlığı 2’inci tur seçimlerine dikkat çeken Türk, oy kullanma ve sandığa sahip çıkma çağrısı yaptı:

"Bizim sorunumuz aşiret olma sorunu değil, sorunumuz Kürt olma sorunudur. Bu nedenle tüm Kürtlerin büyük bir kardeşlik ve birlik içinde faaliyetlerini yürütmesi gerekmektedir. 28 Mayıs'ta seçim var. Seçimde oy kullanalım, sandığa sahip çıkalım. Çünkü biliyoruz ki çok kirli oyunlar oynanıyor. Bu kirli oyunlar olmasa onların oyları bu kadar yüksek olmayacaktı. Şimdi önümüzde iki yol var; biri faşist iktidarı göndermek diğeri ise demokrasiyi getirmek. Aslında, muhalefetin eksikliklerini de görüyoruz ama geleceğimiz için mücadele ediyoruz. Bu nedenle faşizme karşı Kemal Kılıçlaroğlu'nun yanında olacağımızı söylüyoruz. Bizi kurtaracağını söylemiyoruz. Sadece biz kendimizi kurtarabiliriz, mücadelemiz bizi kurtarır. Bu nedenle hepimizin sandığa gitmesi, oy kullanması ve sahip çıkması gerekiyor." (MA)

Öne Çıkanlar