Ahmet Türk Nusaybin'de konuştu: Bu sistem değiştikten sonra yeni bir güneş doğacak

Ahmet Türk Nusaybin'de konuştu: Bu sistem değiştikten sonra yeni bir güneş doğacak
Yayınlanma:
A+ A-
Ahmet Türk Yeşil Sol Parti'nin Nusaybin'deki mitinginde konuştu. Türk, "İnanıyorum ki bu sistem değiştikten sonra yeni bir güneş doğacaktır. Buna inanın! 14 Mayıs seçimleri bizler için çok önemlidir” dedi.

Artı Gerçek - Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) 14 Mayıs seçimlerine doğru Mardin'in Nusaybin ilçesindeki Newroz alanında miting gerçekleştirdi. Kadınların yöresel kıyafetleri ile yerini aldığı miting alanına HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafları ile girmek isteyen gençler, polisler tarafından engellendi, fotoğraflara el konuldu.

Miting özgürlük ve demokrasi mücadelesinde ölenler anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Ardından Tertip Komitesi adına HDP İlçe Eşbaşkanı Mehmet Şirin Barış açılış konuşmasını gerçekleştirerek, halkı selamladı. Selahattin Demirtaş’ın gönderdiği ses alanda dinletilirken, Demirtaş’ın sesi de kitle tarafından coşkuyla karşılandı.

'NUSAYBİN'İN DİRENİŞİ TARİHİDİR'

Koma Denge Jinên Azad’ın şarkıları ile devam eden mitingde Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı ve Kürt siyasetçi Ahmet Türk konuştu. Halkı selamlayarak sözlerine başlayan Türk, “Sizlerin coşkusu, sizin direnişiniz bugünlük değil. Sizin coşkunuz ve sizin direnişiniz tarihidir. Sesiniz Kurdistan’ın tamamına yayılsın. Qamişlo’dan, Rojava’dan duyulsun. Nisêbin halkı özgürlük ve Kürt halkının geleceği için büyük bedeller ödedi. İnsan konuşmakta zorlanıyor, sizin karşınızda ne diyeceğimizi bilmiyoruz. Sizler bizden iyi biliyor, sizler bizden daha cesursunuz” ifadelerini kullandı.

'BU DÖNEM ÖZGÜRLÜK DÖNEMİ'

“14 Mayıs önemli bir gün. Faşizm karşısında, ırkçılık karşısında bu sistemi bitirmek için oyunuzu kendinize vereceksiniz buna inanıyoruz” diyen Türk, şöyle devam etti:

“Bu dönem özgürlük dönemi. Bu dönemi yeni bir dönemin başlangıcı olarak görüyoruz. Sizlerle beraber olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bugün geleceğimizi belirlemek için buradayız. Yarınlarımızı özgürleştirmek için buradayız. Hepiniz biliyorsunuz ki; tarihi günleri yaşıyoruz. Değişim ve dönüşümün, faşist iktidardan kurtulmanın bir fırsatı olarak bugünleri görüyoruz. Belki on yılda böyle bir fırsat geçmez elimize. Bugün Kürt halkının demokrasi, barış be özgürlük talepleri gündeme gelecektir. Bundan kuşkum yok. Hepiniz siyaseti izliyorsunuz. Özellikle bugün iktidar partisi Kürt halkına düşmanlık üzerine siyaset yapıyor. Biz bunlara dur demek zorundayız. Biz bunları tarihin çöplüğüne göndermek zorundayız."

'YENİ BİR GÜNEŞ DOĞACAK'

Billboardlarda AKP’nin “Yola devam” sloganının yazdığına dikkat çeken Türk, şöyle konuştu:

“Yola devam dediği yol nedir? Kürt halkının inkarıdır, Kürt dilinin inkarıdır, Kürtçe eğitimin inkarıdır. Yola devam derken, bunları söylüyorlar. Biz bunlara elbet dur diyeceğiz. Bugün hukuksuzluğun büyüdüğü ve adaletsizliğin olduğu bir dönemde binlerce arkadaşımız haksız bir şekilde cezaevinde tutuluyor. Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Ayla Akat, Gültan Kışanak bugün sadece halkımızı savunduğu için geleceğimizi savunduğu için cezaevinde. İnanıyorum ki bu sistem değiştikten sonra yeni bir güneş doğacaktır. Buna inanın! 14 Mayıs seçimleri bizler için çok önemlidir” dedi.

Gençlere de seslenen Türk, “Bir oyumuzun yanlış kullanılmaması için ev ev gezeceksiniz ve Yeşil Sol Parti’nin altına mühür vuracaksınız. Gençlerin görevi bu. Bütün Nisêbîn halkının görevi” dedi.

İMRALI’YA HEYET GÖNDERDİLER

“İktidar partisi gideceğini görüyor. Peki, ne yapıyor” diyen Türk, “İmralı’ya heyet gönderiyor. Peki, yıllarca aile görüşünü yasakladınız, avukatları ile görüşmesini engellediniz, şimdi bir oy için Sayın Öcalan’ın kapısına giderek farklı bir anlayış gösteriyorsunuz” diye konuştu.

Nusaybin'e gelince konuşmaktan utandığını kaydeden Türk, “Çünkü sizler ağır bedeller ödediniz, büyük mücadele verdiniz, sizlerin bu duruşu karşısında saygı ile eğiliyorum. Ve inanıyorum ki, Nisêbîn en yüksek oyla gururumuz olacak” dedi.

KÜRT SORUNU MECLİSTE ÇÖZÜLECEK

Ardından DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz konuştu. “Bir seçime gidiyoruz. Biliyorum ki bu seçimde faşizmi göndereceğiz” diyen Aydeniz, iktidarın tüm çalışmasını devlet kaynakları ile yürüttüğünü vurgulayarak, AKP bitmiş, AKP Kurdisan’da tabela partisi haline gelecek bunu bilelim. Onları tıpış tıpış göndereceğiz. Söz veriyoruz ki, onlar gidecek, onlar arkalarına bakmadan kaçacaklar” dedi.

“Evet, Kürt sorunu Mecliste çözülecek. Muhatabı da belli. Muhatabı ile görüşmeliler. Muhatap ile görüşmedikçe bu sorun çözülmez. Muhatap kim? Muhatap Sayın Abdullah Öcalan’dır. Bunu iyi bilsinler. Bu iktidar Kürt sorununun çözümünü istemiyor, o nedenle tecridi ağırlaştırıyor. Onlar da biliyor ki Kürt sorununun, barışın anahtarı İmralı’nın elindedir. Aydeniz, “Mardin için 6-0 yapalım. Bilelim ki, Nusaybin 6-0’ın öncülüğünü yapacak. Hazır mıyız? AKP ve ittifakını tabela yapıp göndereceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından miting sanatçı Şehrîbana Kurdî’nin seslendireceği şarkılar ile devam etti. (MA)

Öne Çıkanlar