Ahmet Türk, Urfa mitinginde konuştu: Hiç kimse Kürt halkını kandırmaya çalışmasın

Ahmet Türk, Urfa mitinginde konuştu: Hiç kimse Kürt halkını kandırmaya çalışmasın
Yayınlanma:
A+ A-
Yeşil Sol Parti'nin Urfa'da on binlerce kişinin katılımıyla düzenlediği coşkulu mitingde konuşan Ahmet Türk, "Kürt halkı mücadelesinin anlamını çok iyi biliyor. Bu nedenle hiç kimse Kürt halkını kandırmaya çalışmasın" dedi.

Artı Gerçek - Yeşil Sol Parti, Urfa'da coşkulu bir kalabalığın katılımıyla miting düzenledi. DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz Aydeniz, İmralı’daki tecridin en büyük darbe olduğunu belirtirken, Ahmet Türk de halkla birlikte geleceklerini özgürleştireceklerini söyledi.

28. Dönem Parlamentosu'nu belirlemek için 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin değişim dönüşüm seçimleri olduğunu kaydeden Türk, muhalefetin iktidara gelmesi halinde de yine Kürt halkına güven duyduklarının altını çizerek "Kürt halkı politize olmuş bir halk, Kürt halkı mücadelesinin anlamını çok iyi biliyor" dedi.

2f624402-8ab5-46e7-b804-e38db7e9d0ff.jpg

İlçenin Mazat alanında gerçekleştirilen mitinge katılanlar ellerinde Yeşil Sol Parti flamaları ve sarı, yeşil, kırmızı renkleri ile alana giriş yaptı. Renkli yöresel kıyafetleriyle alanı dolduran kadınlar ve erkeklerin dikkat çektiği miting alanında sık sık “Bijî Serok Apo” ve “Jin jiyan azadî” sloganları atıldı. Alanda genç kadın ve erkeklerin yoğunluğu dikkat çekti.

fd0f2a96-7de7-43f0-b0bb-2fb2006c97b6.jpg

‘İMRALI’NIN KAPILARINI AÇIN’

HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, kitleyi selamlayarak başladığı konuşmasında tarihi bir dönemden geçtiklerini dile getirerek 14 Mayıs’ta AKP iktidarını sandıkta gömeceklerini söyledi. PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çeken Sürücü, “Özellikle bu 2 yıldır Sayın Öcalan’dan haber alınamıyor. Buradan bir kez daha çağrı yapıyoruz. Tecrit politikasından vazgeçin. İmralı’nın kapılarını açın. Demokratik, barış içinde bir yaşamın önünü açın” çağrısında bulundu.

AHMET TÜRK: ÖZGÜR YAŞAMI KURACAĞIZ

Ardından Kürt siyasetçi Ahmet Türk, alanı dolduran on binlerin yoğun ilgisi arasında sahneye çıktı. Bugün meydanda bulunan on binlerin Kürt halkının özgürlüğü ve geleceği için alanlarda olduğunu belirten Türk, “Bugün biz özgürlük gününe doğru gidiyoruz. İnanıyorum ki; gelecek günler Kürtlerin geleceğidir. Başarı Kürtlerindir. Başarı Wêranşar halkınındır. Bugün Wêranşar’ın kadınları, Kürt kadınları her zaman olduğu gibi halkımızın geleceği için, özgürlük için alandalar. O nedenle diyorum ki, ‘Jin jiyan azadî.’ Çok yaşayın, var olun. İyi biliyoruz ki, Kürt halkı zulme karşı bugüne kadar baş eğmedi. Biliyoruz ki, bugün Kürt halkı üzerindeki zulüm sürdürülüyor. Umut ediyorum ki, bu sistemi, bu iktidarı göndereceğiz, özgür bir yaşamı kuracağız” dedi.

‘GELECEĞİ İNŞA ETMEK İSTİYORUZ’

Ahmet Türk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün bu mitinge katılan bütün halkları, özgürlükten yana olanları yürekten selamlıyorum. Bildiğiniz gibi uzun yıllardır çok zorlu bir siyaset yürütüyoruz. Bir tarafta Anayasa Mahkemesi’nde HDP ile ilgili açılan bir dava var. Bu nedenle Yeşil Sol Parti’den adaylarımızı gösterdik. Yeşil Sol Parti halkların, özgürlüğün partisidir. Yeşil Sol Parti Emek Özgürlük İttifakı’nın adıdır. Bunu böyle bilmek lazım.

Değerli dostlarımızla değerli yoldaşlarımızla Kürt halkı birlikte geleceği, inşa etmek için bugün mücadele ediyor. Biziler bu ülkede ne istiyoruz? Bizler demokrasi istiyoruz. Halkların demokratik bir düzen içinde birlikte yaşamasını önemsiyoruz ve bunun mücadelesini veriyoruz. İnancımız şudur; Bütün halklar kardeştir. Halkların arasında sorun yok. Ama bu ülkeyi yönetenler, halkları bölerek, halkları kutuplaştırarak, ayrıştırarak siyaset yapmak istiyor. Biz bunun karşısındayız.”

45cd86b4-17a9-422d-af59-3b45ddfa23f5.jpg

'GELECEĞİMİZİ ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ’

İktidarın zaman zaman kendilerini “etnik milliyetçilik yapmakla” suçladığını kaydeden Türk, “Bizler etnik milliyetçilik yapmıyoruz. Bizler Kürt halkının dilini, kimliğini, geleceğinin yasaklardan kurtulmasını istiyoruz. Onun için mücadele ediyoruz. Aslında Kürt halkını inkar edenler milliyetçilik ırkçılık yapıyor. Faşizmi bu ülkeye yerleştirmek istiyor. Oysa ki, biz faşizme karşı ortak demokratik değerlerde halkımızı buluşturmak için mücadele ediyoruz. Billboardlara baktığımızda bütün Kurdistan’da ‘yola devam’ yazıyorlar. Hangi yola devam? Kürt siyasetçilerini zindanlarda tutmak için yola devam diyorlar. Kürt halkının kimliğini inkar etmek için yola devam diyorlar. Irkçı milliyetçi bir söylemle, tek millet mesajıyla yola devam diyorlar. Peki, bizi inkar eden bu anlayışa karşı yola devam der miyiz? Asla demeyeceğiz. Kabullenmeyeceğiz” dedi.

'HİÇ KİMSE KÜRT HALKINI KANDIRMAYA ÇALIŞMASIN'

14 Mayıs seçimlerinin değişim dönüşüm seçimleri olduğunu kaydeden Türk, “Bu seçime giderken birilerine de güvenmiyoruz. Kendimize güveniyoruz, halkımıza güveniyoruz. Yarın iktidara gelenler size karşı, halkımıza karşı yanlışlık yaparlarsa onların karşısında da dimdik dururuz. Bunun da bilinmesi lazım. Kürt halkı politize olmuş bir halk, Kürt halkı mücadelesinin anlamını çok iyi biliyor. Bu nedenle hiç kimse Kürt halkını kandırmaya çalışmasın. Biz mücadele için, hak ve özgürlükler için her zaman alanlarda olacağız. Halkımız ile birlikte geleceğimizi elbette ki özgürleştireceğiz” diye konuştu.

247abe38-e3e1-4135-926b-9462c125375e.jpg

AYDENİZ: BU MEYDAN AKP-MHP’NİN KORKUSUDUR

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ise halkı selamlarken, “Bu meydan direniş meydanıdır, bu meydan başkaldırı meydanıdır, bu meydan AKP-MHP’nin korkusudur” dedi. İktidarın 100 yıllık politikasının halklara dönük ırkçılıkla sürdürüldüğünü dile getiren Aydeniz, “Bugün jin, jiyan, azadî sloganı dünyaya yayılmış durumda. Bu iktidarı bizler jin jiyan azadî diyerek göndereceğiz” diye konuştu. Sözlerine öldürülen Kürt müzisyen Cihan Aymaz’ı hatırlatarak devam eden Aydeniz, “Kürt sorunu yok diyorlar. Kürt sorunu yoksa neden Cihan Aymaz öldürüldü? Cihan Aymaz ırkçılık sonucu öldürüldü” diye kaydetti. Kürt halkının onurlu bir barış ve özgürlük için mücadelesine devam edeceğini, Türkiye halklarını da özgürleştireceklerini kaydeden Aydeniz, “Kürt halkı mücadelesinden vazgeçmeyecek” dedi.

‘ELEKTRİKSİZ BIRAKTIKLARI HALK AMPULLERİNİ SÖNDÜRECEK’

Sözlerine çiftçilerin sorunları ile devam eden Aydeniz, çiftçilerin sorunlarını da Türkiye’nin tüm sorunları gibi çözeceklerini ifade ederek “Onlar suyumuzu kesmek, ekmeğimizi önümüzden almak istiyorlar. O ekmeğini ellerinden almak istedikleri, o suyunu kesmek istedikleri, o elektriksiz bıraktıkları halk onların ampulünü söndürecek” dedi. Kayyım atamalarına dikkat çeken Aydeniz, “Bilinsin ki, 14 Mayıs’ta kirli ittifakı, bu ‘Toros ittifakı’nı göndereceğiz. Seçimleri bile darbe olarak görüyorlar. Bilsinler ki, darbeci kendileridir. 8 yıldır her gün darbe yapıyorlar. Bu darbe nedir? Kayyımdır. Bu darbe her gün yapılan baskılardır. Ama bilsinler ki, darbeleri hiçbir zaman başarılı olmayacak” dedi.

‘ÖZGÜRLÜK MUTLAKA GELECEK’

Yapılan en büyük darbenin İmralı’daki tecrit olduğunu kaydeden Aydeniz, “Tecrit en büyük darbedir. Tecrit hukuk darbesidir” diyerek, “Sayın Öcalan özgür olmayana kadar Kurdistan özgür olmayacak, Türkiye demokratikleşemeyecek. Bu iktidarın politikasını iyi görün. Bu iktidar Kürtlere düşmanlık yaparak, iktidarını sürdürmek istiyor, bunu da tecrit ile sürdürüyor” dedi. “Kürt halkı özgür olmadan yaşayamaz” diyen Aydeniz, “Bugün değilse yarın, yarın değilse sonraki gün. Özgürlük mutlaka ama mutlaka gelecek” dedi. (MA)

Öne Çıkanlar