Akşener’den ‘başörtüsü’ çıkışı: Kapanmış yaraların üzerinde konuşmayı doğru bulmuyorum

Akşener’den ‘başörtüsü’ çıkışı: Kapanmış yaraların üzerinde konuşmayı doğru bulmuyorum
Yayınlanma:
A+ A-
CHP’nin başörtüsü teklifine ilişkin konuşan Akşener, kapanmış yaraların üzerinde konuşmayı doğru bulmadığını belirterek, 'Biz gıdaya erişim gibi kanayan yaraları konuşmak durumundayız' dedi.

Artı Gerçek-İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başörtüsüne yasal güvence getirilmesi teklifi üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın anayasal düzenleme çağrısı yapmasıyla başlayan tartışmayı değerlendirdi. ‘Kapanmış yaraların üzerinde konuşmayı doğru bulmadığımı ifade etmek isterim’ diyen Akşener, Türkiye'de çok fazla kanayan yara bulunduğuna dikkat çekti.

‘BAŞÖRTÜSÜNE DAİR GEÇMİŞTE YAŞANANLAR YANLIŞTI’

Sözcü’ye konuşan Akşener, CHP’nin ‘başörtüsü’ teklifine dair “Bir kadının başını örterek ya da açarak gezmesi insan hakkıdır” diyerek bununla ilgili bir problemleri bulunmadığını vurguladı. Akşener, şunları ifade etti:

“Başörtüsüne dair geçmişte yaşananlar yanlıştı. O yanlışlığı da bağıra bağıra ifade edenlerden birisiyim. Ama o konunun artık problem olmaması, gündemimizden çıkması söz konusu. Hatta başörtüsüyle Meclis'e girecek olan kadın milletvekilleriyle ilgili görüşmeyi Sayın Cemil Çiçek'in isteğiyle ben yönettim. Sayın Kılıçdaroğlu genel başkandı. Kendisiyle de konuşarak hiçbir probleme, incitmeye sebep vermeden yönettik ve o iş de bitti… Temel prensip olarak elbette hakkın hukukun yanındayız. Biz gıdaya erişim gibi kanayan yaraları konuşmak durumundayız.”

‘SEÇİMİ ZAMANINDAN BİR AY ÖNE ALABİLİRLER’

Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aday olabilmesi için seçimin erkene alınmasına dair tartışmalarla ilgili de şunları ifade etti:

“Muhtemelen bir ay farkla erken seçim kararı alınacak gibi görünüyor. Öyle bir durumda arkadaşlarla konuşacağız. Ben milletvekili değilim. Bütün kararları arkadaşlarım, milletvekilleriyle tartışıyoruz. Ama ortada daha vahim bir durum var. Günlük, küçücük işlerle meşgul oluyoruz. Söylemeye çalıştığım şey şu: AK Partililer için söylüyorum bunu. Dün 28 Şubat'ın ürünü olarak pek çok yanlışlığın neticesinde bu arkadaşlarımız işbaşına geldi. O ürünler nedeniyle dişlerini sıka sıka bir sistem oluşturdular. Şimdi biz parlamenter sistem dediğimiz zaman; bu işte öğrendik ki denge ve denetleme mekanizmaları çok önemliymiş. Öğrendik ki bunların hiçbiri olmayınca gayrı ciddilik had safhadaymış. Buradaki öznenin ne olması gerekirdi? İnsan.

‘TÜRKİYE'YE NELER KAYBETTİRECEK?’

Şimdi bu sistemin içerisinde, seçimden seçime insan var. Sonrasında herkes gidiyor. Aynı ucube sistem üzerinden rekabet ettiğiniz zaman nefret alanının içine her gün birileri ekleniyor. 3'üncü kere seçilir mi, seçilmez mi sorularının çok ötesinde bir sorun. Bunu da AK Partililerin düşünmesi gerek. Tayyip Erdoğan'ı en çok sevenlerin tam tersine oy kullanması gerekiyor. Alt taraf 5 sene… Ama bu Türkiye'ye neler kaybettirecek?”

‘BU YASANIN ARIZALARINI ANLATACAĞIZ’

Meral Akşener, AKP ve MHP tarafından hazırlanan ve Meclis Genel Kurulu'nda görüşmeleri süren Sansür Yasası'na ilişkin de değerlendirmede bulundu. “Bu yasanın arızalarını kamuoyuyla her platformda paylaşacağız” dedi.(Kaynak)

Öne Çıkanlar