Ali Babacan'dan Anayasa açıklaması: Meclis’te çalışalım derlerse katkı veririz

Ali Babacan'dan Anayasa açıklaması: Meclis’te çalışalım derlerse katkı veririz
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Erdoğan’ın yeni Anayasa çağrısına destek verip vermeyeceklerine ilişkin konuştu: "Eğer anayasayı mecliste bir komisyon eliyle çalışalım derlerse biz o komisyon çalışmalarına katkı veririz."

Artı Gerçek - DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni Anayasa çağrısına destek verip vermeyeceklerine ilişkin soruya, “Vatandaş iktidara yüzde 52 kredi açmış. Sırf iktidar yeni anayasa diyor diye ‘istemezük’ de demeyiz. Sorumlu muhalefet anlayışı bu değil. Toplumsal hissiyatı yok sayamayız. Mecliste komisyonla çalışalım derlerse katkı veririz” değerlendirmesini yaptı.

Seçim süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Babacan, Altılı Masa’nın topluma güven veremediğine dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı:

'ALTI PARTİ OLARAK, BU ÜLKEYİ YÖNETEBİLİRİZ KONUSUNDA TOPLUMA GÜVEN VEREMEDİK'

“Kendini muhafazakar, seküler, demokratik, Atatürkçü diye tanımlayanların Altılı Masa etrafında toplanması çok önemliydi. Siyasi tarihimizde başka da örneği yok. Ama bu çalışma kültürü maalesef kamuoyuna tam yansıyamadı. Altı parti olarak uzlaşı halinde, kavgasız gürültüsüz bu ülkeyi yönetebiliriz konusunda topluma güven veremedik. İkna edebildiğimiz seçmen oranı yüzde 48’de kaldı. Yüzde 50 artı 1’e ulaşamadık.”

ANAYASA AÇIKLAMASI: İÇERİĞİN, YÖNTEMİN, TAKVİMİN ORTAYA KONMASI GEREKİR

T24'ten Eray Görgülü'nün aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni anayasa çağrısı ile ilgili “Erdoğan’ın anayasa çağrısını samimi buluyor musunuz?” sorusunu da yanıtlayan Babacan, şöyle konuştu:

“Hükümet beş yıldır yeni anayasa diyor ama bugüne kadar tek maddelik bir çalışma dahi getirmedi önümüze. Dolayısıyla bu konudaki samimiyetlerini ölçemiyoruz. Çalışmaya nasıl, nerede başlayacaklar bilemiyoruz. Meclis'te mi olacak yoksa külliyede mi yapacaklar? Hükümetin anayasaya uymadığını, yeni anayasa istemelerinin değerli olmadığını da birkaç defa söyledim. Ancak şimdi yeni kurulmuş bir hükümet var. Vatandaşımız yüzde 52 oranında kredi açmış bu iktidara.

Dolayısıyla bu iktidarın şu anda söylediklerine peşin hükümlü de bakmayız. Sırf iktidardan geldi diye kötü bakmayız. Sırf iktidar yeni anayasa diyor diye 'İstemezük' de demeyiz. Sorumlu muhalefet anlayışı bu değil. Ülkenin içinde bulunduğu şartlar da sorumlu muhalefet anlayışını gerektiriyor. İktidar samimiyse bir çalışma, bir yöntem ortaya koyar. İçeriğin, yöntemin, takvimin ortaya konması gerekir. Eğer anayasayı mecliste bir komisyon eliyle çalışalım derlerse biz o komisyon çalışmalarına katkı veririz.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar