Altılı Masa'da gündem cumhurbaşkanı adayı: 26 Ocak'ta konuşulacak, 30 Ocak'ta açıklanabilir

Altılı Masa'da gündem cumhurbaşkanı adayı: 26 Ocak'ta konuşulacak, 30 Ocak'ta açıklanabilir
Yayınlanma:
A+ A-
Altılı Masa’nın 26 Ocak’ta gerçekleştireceği toplantıda ilk defa aday konusu konuşulacak. Bu toplantıda adayın belirlenmesi ve 30 Ocak'taki 'Geçiş Süreci Yol Haritası' lansmanında kamuoyuna duyurulması ihtimaller arasında.

Seda TAŞKIN


ANKARA - Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın dünkü grup toplantısında seçim tarihi olarak 14 Mart'ı işaret etmesinin ardından Ankara’da gündem hareketlendi. Uzun süredir açıklanması beklenen Altı Masa’nın adayı, liderlerin 26 Ocak'taki 11'inci toplantıda ele alınacak. İsmin toplantıda kararlaştırılıp, 30 Ocak'taki 'Geçiş Süreci Yol Haritası' lansmanın cumhurbaşkanı adayı tarafından kamuoyuna duyurulması söz konusu. Lansman tarihinin bu nedenle ertelenmesi de konuşulan ihtimaller arasında.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’ndan oluşan Altılı Masa temsilcileri 26 Ocak’ta İYİ Parti’nin ev sahipliğinde bir araya gelecek. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, toplantı önce 30 Ocak tarihinde açıklanacak hükümet programından önceki son toplantıda liderin önünde iki başlık olacak.

GENEL BAŞKANLARIN İHTİLAFLARI GİDERMESİ BEKLENİYOR

Toplantıda gündeme gelmesi beklenen konuların ilki 'Mülteci sorunu' ve 'İstanbul Sözleşmesi' gibi bazı
başlıklarda yaşanan ihtilafların giderilmesi. Temel Politikalar Ortak Çalışma Komisyonu uzlaşılamayan konuları kırmızı kalemle belirlemiş, son kararı ise genel başkanların kararına bırakmıştı. Genel Başkanlar bu toplantıda uzlaşı sağlanamayan bu konular hakkında tartışma yürütecek ve son kararlarını verecek.

ADAYLIK KONUSUNUN GÜNDEME GELMESİ BEKLENİYOR

Toplantıda gündeme gelmesi beklenen konulardan bir diğeri ise Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayı olacak. Kulislerden edindiğimiz bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim tarihini vermesinin ardından Altılı Masa’da adaylık süreci de hızlandı. Bu kapsamda toplantıda ilk kez cumhurbaşkanlığı adaylık konusunun konuşulacağı belirtiliyor. CHP kulislerinden edindiğimiz bilgiye göre, toplantıda ilk defa cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi ve bunun için izlenecek yol ve yöntemlerin konusu gündeme gelecek.

26 OCAKTAKİ TOPLANTI ERTELENEBİLİR Mİ?

Altılı Masa, Geçiş Süreci Yol Haritası'nı ve Ortak Politikalar Metni'ni 30 Ocak'ta yapacakları lansman ile
kamuoyunun duyuracak. Ancak bu konuda da farklı görüşler konuşuluyor. Bu kapsamda gerçekleştirecek
lansmanın cumhurbaşkanı adayı tarafından açıklanması ve bu nedenle toplantının ileri bir tarihe ertelenmesi ihtimaller arasında bulunuyor. Öte yandan düşük olmakla beraber bir başka ihtimal de var; 26 Ocak’ta yapılacak toplantıda cumhurbaşkanı adayının belirlenip 30 Ocak’ta kamuoyuna açıklanması.

AÇIKLAMANIN YAPILACAĞI YER BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanı adayının 30 Ocak’taki lansmanda açıklanıp açıklanmayacağı belli olmasa da Geçiş Süreci Yol Haritasını ve Ortak Politikalar Metnini açıklanacağı yer belli oldu. Altılı Masa, ATO Congresium Uluslararası, Sanat, Kongre, Fuar ve Etkinlik Merkezi’nde Geçiş Süreci Yol Haritasını ve Ortak Politikalar Metni'ni açıklayacak.

Öne Çıkanlar