‘Kürdistan’ ifadesi nedeniyle ceza alan Baydemir'e AYM'den ret

‘Kürdistan’ ifadesi nedeniyle ceza alan Baydemir'e AYM'den ret
Osman Baydemir'e "Kürdistan" sözü nedeniyle verilen iki gün Genel Kurul’dan çıkarma ve para cezası AYM'den de döndü. AYM, ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine ilişkin yapılan başvuruyu reddetti.

Artı Gerçek- Anayasa Mahkemesi, Eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Osman Baydemir’in Meclis kürsüsünde kullandığı “Kürdistan” sözü nedeniyle verilen iki gün Genel Kurul’dan çıkarma cezasına ilişkin başvuruyu kabul edilemez buldu.

MLSA'dan Deniz Tekin'in aktardığına göre; Genel Kurul, başvuruyu 27 Ekim’de gündeme alarak karara bağladı. AYM henüz gerekçesini açıklamadığı kararda, Baydemir’in yasama faaliyeti esnasındaki sözleri nedeniyle disiplin cezası ile cezalandırılmasının ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine dair bireysel başvurusunu kabul edilemez buldu. AYM’nin önümüzdeki günlerde gerekçeli kararını açıklaması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Eski HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, parti sözcüsü olduğu 2017 yılında Meclis’teki bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada “Ben Kürdistan’dan gelen bir temsilci olarak benim isteğim bu çatı, Türk’ün ve Kürdün ortak çatısı olmalıdır” sözlerini kullanmıştı. AKP ve MHP milletvekillerinin “Kürdistan neresi?” sorusuna Osman Baydemir elini kalbine koyarak, “Kürdistan şurası” cevabını vermişti. O dönem yeni uygulamaya giren Meclis içtüzüğü ilk kez Baydemir için uygulanarak, Baydemir’e Genel Kurul’a iki birleşim katılmama ve iki maaş tutarında para cezası verilmişti.

Bunun üzerine Baydemir’in avukatı Serdar Çelebi, bu kararı 2018 yılında Anayasa Mahkemesine taşımıştı. AYM’ye yapılan bireysel başvuruda, başvurucu Baydemir’e verilen cezanın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve Anayasa’da güvence altına alınan ifade özgürlüğü ve yasama sorumsuzluğu açısından Anayasa’ya aykırı olduğu vurgulanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar