Babacan: Erdoğan adaylık dilekçesi verdiği gün YSK’ya itiraz dilekçesi vereceğiz

Babacan: Erdoğan adaylık dilekçesi verdiği gün YSK’ya itiraz dilekçesi vereceğiz
Yayınlanma:
A+ A-
DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yeniden aday olamayacağı yönünde görüşlerinin net olduğunu söyledi. Babacan, "Erdoğan adalık dilekçesi verdiği gün YSK’ya itiraz dilekçesi vereceğiz" dedi.

Mühdan Sağlam


ANKARA - Partisinin Genel Merkezi’nde haftalık gündem değerlendirmesi yapan Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan gazetecilerin sorularını yanıtladı. Babacan, Erdoğan'ın adaylık dilekçesini verdiği gün kendilerinin de Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvuracaklarını açıkladı.

İKTİDARIN DA ERDOĞAN’IN ADAYLIĞI KONUSUNDA ŞÜPHESİ VAR

Babacan seçim tarihi konusunda hazırlıklarının başladığını, umutlu olunması gerektiğini söyledi. Artı Gerçek’in "Seçim tarihi 14 Mayıs’ta olduğu takdirde Erdoğan üçüncü dönem için aday olacak, bu anayasaya aykırı görünüyor. Siz Deva Partisi olarak bu konuda bir adım atacak mısınız?" sorusuna, iktidarın da Erdoğan'ın yeniden adaylığı konusunda şüphesi olduğu yönünde cevap verdi:

"Madem Sayın Erdoğan'ın bu daha birinci dönemi o zaman yetkisi var, atsın imzayı seçim kararını kendisi alsın. Erdoğan’ın yetkisi varken, seçim kararı neden Meclis’e geliyor? Çünkü kendilerinin de şüphesi var. Her şeye rağmen seçim kararını Meclis'e getirir ve oylamaya sunarlarsa, bu kendilerinin de şüphesi olduğu anlamına gelir."

'ERDOĞAN YENİDEN ADAY OLURSA YSK'YE BAŞVURACAĞIZ'

Erdoğan'ın yeniden aday olamayacağı yönünde partisinin tutumunun net olduğunu belirten Babacan, Erdoğan'ın adaylığını açıklaması durumunda Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvuracaklarını açıkladı:

Bizim nihai olarak bu konudaki tutumumuz şu: Ülkedeki kahir ekseninde hukukçuların da söylediği gibi bu Sayın Erdoğan ikinci dönemidir tekrar aday olma hakkı anayasamıza göre, mevcut anayasaya, yoktur. Dolayısıyla eğer Erdoğan yeniden aday olursa, yani adaylık dilekçesini verirse biz de DEVA Partisi olarak aynı gün itiraz dilekçemizi YSK’ya vereceğiz. YSK’nın böyle bir tabloda nasıl bir karar vereceğini bu tabloda öngörmek zor değil. Kompozisyona, hükümetle ilişkisine, daha önceki kararlarına bakıldığında alacağı kararı kestirmek zor değil ancak biz dilekçemizi vereceğiz. Hakem taraf mı tutuyor, biz hakemi de yeneceğiz."

HDP İLE ORTAK LİSTE’DEN SEÇİME GİRMEK GÜNDEMİMİZDE YOK

Babacan, HDP’nin kapatılması durumunda DEVA listelerinden seçime gireceğine dönük iddialarını da yalanladı ve böyle bir olasılığın gündemlerinde olmadığını söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar geçtiğimiz hafta bu iddiayı, “tamamen spekülasyon” diyerek kesin bir dille reddetmişti.

‘BAHÇELİ'NİN BİR AYAĞI SİYASETİN, BİR AYAĞI DA YASA DIŞI ÖRGÜT, ÇETE, MAFYANIN İÇİNDE’

Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesi ve eski MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş'in eşi Seval Türkeş'in cinayetle ilgili "MHP’yi karanlık odaklar yönetiyor" sözleri de Babacan'a soruldu. DVEA Partisi lideri soruya şu cevabı verdi:

“Artık herkes açık görüyor ki Bahçeli'nin bir ayağı siyasetin içinde, bir ayağı da adına ne derseniz deyin her türlü yasa dışı örgüt, çete, mafya yapılarının içinde. Bu kadar açık bir gerçek ortada durduğu halde ortağının bütün bunlara sessiz kalması, bütün bunlara göz yumması Sayın Erdoğan’ın da bu yanlışlara ortak olduğu anlamına gelir.”

“Sayın Erdoğan’ın atıp tuttuğuna bakmayın. Bahçeli’yle ilgili parmağını oynatamıyor. Hani, nerede? Niye bir şey yapamıyor? Niye göz yumuyor? Öyle üst perdeden konuştuğuna bakmayın. Burada nihai bir sorumlu arayacaksak, o meşhur tek imza yetkisine sahip olan Sayın Erdoğan’ın kendisidir.”

‘HADDİNİZ DEĞİL, ÖNCE KENDİNİZE VE PARTİNİZDEKİLERE İŞLERİNİ HATIRLATIN’

Devlet Bahçeli'nin, gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu'na yönelik "işine bak" sözlerini de kınayan Babacan şöyle konuştu:

"Yıldız Hanım, tam da işini yapıyor. Ankara’nın orta yerinde işlenmiş bir cinayeti sormayacak mı? İddiaların orta yerinde duran partinin genel başkanına sormayacak da kime soracak?”

“Sayın Bahçeli, gazeteci arkadaşlarımıza ‘İşine bak’ demek sizin haddiniz değil. O sizin haddinizi aşar. Gazetecilerin saygınlıklarına halel getirme çabası, haddiniz değil. Onlar zaten işini yapıyor. Hem de size rağmen işini yapıyor."

Erdoğan: 14 Mayıs her bakımdan seçim için en uygun tarihErdoğan: 14 Mayıs her bakımdan seçim için en uygun tarih

Öne Çıkanlar