Erdoğan: 14 Mayıs her bakımdan seçim için en uygun tarih

Erdoğan: 14 Mayıs her bakımdan seçim için en uygun tarih
Yayınlanma:
A+ A-
Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim tarihi için 14 Mayıs'ın 'en uygun tarih' olduğunu söyledi. Erdoğan, bu tarihte yapılacak seçim kararı için Meclis'te çoğunluk sağlanamazsa "Süreci başlatacağım" dedi.

Artı Gerçek - Beştepe'de yapılan kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs'ın seçim için "her bakımdan en uygun tarih" olduğunu söyledi. Erdoğan bu kez, seçim tarihini açıklarken "Anayasa'da belirtilen usüllere uygunluk" vurgusu yaptı. Seçim takvimi konusunda Meclis'te çoğunluk sağlanamaması halinde Erdoğan, kararı kendisinin alacağını ve süreci başlatacağını duyurdu.

Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine sona erdi. Toplantı sonrası açıklama yapan Erdoğan, daha önce 18 Haziran olarak açıklanan seçim tarihinin neden değiştirildiğini şöyle açıkladı:

"Bilindiği gibi seçim tarihi 18 Haziran'dı. Ancak tarihi, hem Kurban Bayramı arifesine, Hac dönemine hem sınav takvimine hem de ilk ve orta öğretim tatiline denk gelmesi sebebiyle güncelleme ihtiyacı duyduk. Milletin talebini karşılama yanında, milli iradenin en yüksek katılımla ve en ideal şartlarda tecellisini sağlamakla sorumluyuz.

14 Mayıs 2023 Pazar gününün her bakımdan seçim için en uygun tarih olduğunu gördük. Anayasa'da belirtilen usullere mütenasip şekilde, ülkemizi bu tarihte seçime götürmek istiyoruz."

'MECLİS'TE ÇOĞUNLUK OLMAZSA SÜRECİ BAŞLATACAĞIM'

Erdoğan, seçim tarihi olarak açıkladığı 14 Mayıs tarihi üzerinde Meclis'te çoğunluk sağlanamazsa kararı kendisinin alacağını söyledi:

"Bu tarih güncellemesini Meclis 5'te 3 çoğunluk yaparsa memnuniyet duyarız. Çoğunluk sağlanamazsa Cumhurbaşkanı olarak biz kararı alarak süreci başlatacağız. Bu tarih güncellemesinin milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu seçim cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin birlikte seçilmesini sağlayan ikinci seçim olacaktır."

KURAN YAKAN PALUDAN'A TEPKİ: HAÇLI ARTIĞI

Konuşmasında aşırı sağcı Danimarkalı ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan'ın Kuran yakma eylemine tepki gösteren Erdoğan, Paludan'a "Haçlı artığı" dedi.

Eylemin Türkiye Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilmesinin meseleye "milli bir boyut" kattığını söyleyen Erdoğan, İsveç'in NATO üyeliği konusunda artık Türkiye'den destek göremeyeceğini açıkladı:

'İSVEÇ ARTIK NATO ÜYELİĞİ KONUSUNDA DESTEK BEKLEYEMEZ'

"Kuran-ı Kerim'e yönelik bu alçak saldırının Türkiye Büyükelçiliği önünde gerçekleşmesi ise konuyu bizim açımızdan hem dini hem milli bir mesele haline dönüştürüyor.

Kalkacaksın, senin polisinin koruması altında bu ihaneti, edepsizliği, alçaklığı, adiliği, namussuzluğu yapacak, onların korumasıyla da orada "ha biz müslümanlara ne yaptık" diyecek. Böyle bir kepazeliğin yaşanmasına sebebiyet verenlerin NATO'ya üyelik başvuruları konusunda artık bizden herhangi bir destek bekleyemeyecekleri açıktır."

VERGİ VE CEZA PUANI AFFI

Kabine toplantısının ardından vergi aflarıyla ilgili bir duyuru yapan Erdoğan, "Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçlarının cezalarını kaldırıyoruz" dedi.

Erdoğan'ın konuya dair açıklaması söyle:

"Vergi, ceza, faiz gibi tüm başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız, bir defaya mahsus olmak üzere 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait borçların tahsilinden vazgeçiyoruz. "

Sürücülerin bazı ihlallerden kaynaklı ceza puanlarının da silineceğini duyuran Erdoğan şöyle dedi:

"Yapacağımız düzenleme ile sürücülerimizin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı kaza, dirft ve aday sürücülük halleri dışındaki ihlallerinden kaynaklanan ceza puanlarını siliyoruz. Yaklaşık 2 buçuk milyon sürücümüzün ceza puanlarının silinmesi ve bu sebeple geri alınan 10 bine yakın ehliyetin iadesini sağlayacak düzenlemenin hayırlı olmasını diliyorum." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar