Bakan Tunç’tan gazeteci Şardan açıklaması: Soruşturmanın neticesini bekleyeceğiz

Bakan Tunç’tan gazeteci Şardan açıklaması: Soruşturmanın neticesini bekleyeceğiz
Yayınlanma:
A+ A-
Adalet Bakanı Tunç, gazeteci Şardan’ın tutuklanmasına ‘sansür yasası’na işaret ederek, soruşturmanın neticesini bekleyeceklerini söyledi. AYM’nin Atalay’ın kararına dair Tunç: AYM yorum farkıyla Anayasa’yı değiştirmiş gibi oluyor, bu yetki Meclis'indir.

Artı Gerçek - Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yargıdaki rüşvet iddiaları, tutuklu TİP Milletvekili Can Atalay’ın AYM kararı ve tutuklanan gazeteci Tolga Şardan’ın soruşturmasına dair konuştu.

Bakan Tunç, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ın adliyedeki rüşvet iddiasıyla ilgili soruşturma hakkında, “Üç müfettiş Anadolu Adliyesi’nde çalışıyor. İhbar mektubunda ismi geçenlerle ve verdikleri kararlarla ilgili soruşturmaya başladılar” dedi.

Bakan, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Can Atalay kararı hakkında da, “Anayasa’nın 154. maddesine göre adliye mahkemelerinden verilen kararların son inceleme merci Yargıtay’dır. Kararları bu anlamda kesindir. AYM bu kararıyla, yorum farkıyla Anayasa’yı değiştirmiş gibi oluyor. AYM’nin Anayasa’yı değiştirme yetkisi var mı? Bu yetki Meclis’indir” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Tolga Şardan’ın yazdığı yazı nedeniyle ‘Sansür yasası’ kapsamında tutuklanmasına ise Bakan Tunç, “Burada yargının verdiği kararlara bizim müdahale etmemiz mümkün değil. Soruşturmanın neticesini bekleyeceğiz” diye belirtti.

ÜÇ MÜFETTİŞ İNCELİYOR

Hürriyet’e konuşan Bakan Tunç, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ın adliyedeki rüşvet iddiasıyla ilgili soruşturmaya dair şunları söyledi:

“Üç müfettiş Anadolu Adliyesi’nde çalışıyor. İhbar mektubunda ismi geçenlerle ve verdikleri kararlarla ilgili soruşturmaya başladılar. Müfettişler daha raporlarını bitirmedi. Bahsedilen iddiaların doğru olup olmadığını bu raporda göreceğiz. Soruşturmayı da HSK’nın ilgili dairesi yapacak. Bu iddiaların doğruluğu ortaya çıkarsa; HSK gerekli işlemleri yapar.

‘CEZA VERİLENLER VAR’

Yargıya yönelik rüşvet ve bunun gibi iddiaların gündeme gelmesinden herkes rahatsız olur. Özellikle yargının bu tür iddialara en uzak kurum olması gerekir. En küçük iddia araştırılmalı ve üstüne de gidilmeli. 24 bin hâkim-savcı ve baktıkları milyonlarca dosya var. Bu durum evlerine dosya götürüp, gece gündüz dürüstçe çalışan hâkim ve savcıyı töhmet altında bırakacak bir kampanyaya dönüştürülmemeli. Yargı bağımsızdır ve kararlarını tarafsız olarak verir. Rüşvet çarkı varsa suçtur. Her iddiayı HSK zaten inceliyor. Ceza verilenler var. Son günlerde ‘yargıda çürümüşlük var, MİT raporu var, durum felaket’ diye yargıyı yıpratmaya ve adalete güveni sarsmaya yönelik birtakım tutumlar var. Yargı çetelerin, uyuşturucu suçlularının ve yanlış yapanların üzerine kararlılıkla gidiyor. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Geciken adalet, adalet değildir.

CAN ATALAY DOSYASI: AYM İLE YARGITAY’IN YORUMU FARKLI

Bakan Tunç, AYM’nin tutuklu milletvekili Can Atalay için verdiği hak ihlali kararına ilişkin de şunları kaydetti:

“Can Atalay, Gezi davası hükümlüsü ve istinaf süreci devam ederken milletvekili değildi. Yargıtay, 18 yıllık mahkûmiyetini onadı. 29 Eylül’de bu karar Meclis’e geldi. Ama Meclis bekledi ve Atalay’ın milletvekilliğini düşürmedi. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, bu suç seçimden önce işlendiği ve dokunulmazlık kapsamına girmediği için yargılamayı durdurmadı. AYM ise Anayasa’nın 14. maddesinde hangi suçların bu kapsamda olduğuna ilişkin belirsizlik olduğu için ihlal kararı verdi. Meclis’in düzenleme yapması gerektiğini söyledi. AYM ile Yargıtay’ın yorumu farklı. Herkes Anayasa’ya bağlıdır.

‘AYM’NİN ANAYASA’YI DEĞİŞTİRME YETKİSİ VAR MI?’

Anayasa’nın 154. maddesine göre adliye mahkemelerinden verilen kararların son inceleme merci Yargıtay’dır. Kararları bu anlamda kesindir. AYM bu kararıyla, yorum farkıyla Anayasa’yı değiştirmiş gibi oluyor. AYM’nin Anayasa’yı değiştirme yetkisi var mı? Bu yetki Meclis’indir. Mahkemeler arasındaki çatışma hukuk devletine zarar verir. Yüksek mahkemeler arasında astlık-üstlük ilişkisi gibi bir kavram da hukuk devletine zarar verir. Buna kimsenin hakkı yoktur.

GAZETECİ ŞARDAN’IN TUTUKLANMASI: SORUŞTURMAYI BEKLEMEK LAZIM

Gazeteci Şardan’ın ‘sansür yasası’ kapsamında tutuklanmasına dair Bakan Tunç, şunları ifade etti:

“Gazeteci Tolga Şardan, ‘Yargıda çürümüşlüğe ilişkin MİT raporu Cumhurbaşkanlığı’na teslim edildi’ diye bir yazı yazdı. Soruşturma açıldı, gözaltına alınıp tutuklamaya sevk edildi. Burada yargının verdiği kararlara bizim müdahale etmemiz mümkün değil. Burada bir MİT raporundan bahsediliyor. Ancak, İletişim Başkanlığı’nca ortada böyle bir rapor olmadığı açıklandı. Ortada böyle bir rapor olmadığına göre bu bir dezenformasyon ve yalan haber. TCK’nın 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi öngören 217/a (Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu) maddesine göre soruşturma yapılıyor. Hep beraber soruşturmanın neticesini bekleyeceğiz.

Hiçbir gazetecinin tutuklanmasına gönlümüz razı olmaz. Herkes istediğini yazabilir. Ama bunun da bir sınırı var. Kişilerin şeref ve haysiyetine dönük, eleştiri sınırını aşan konularda soruşturma açma mecburiyeti var. Olmayan bir MİT raporuna var demek doğru mu? TCK’da halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu var. Bir algı yaratılmak isteniyor. Aslı astarı olmayan haberleri yazanlar var. Her konuda ahkâm kesiyorlar.”

POLAT ÇİFTİ SORUŞTURMASI: İDDİANAMEYİ GÖRELİM

Kara para aklama iddiasıyla gündemde olan ve gözaltına alınan sosyal medya fenomeni Dilan Polat ile eşi Engin Polat’la ilgili soruşturmayla ilgili Bakan Tunç, “MASAK’ın raporu var. Bu kişilere ve şirketlerine ait şüpheli işlemler tek tek tespit edildi. Adli kontrol ve gözaltı işlemleri yapıldı. Kendilerinin, yakınlarının ve şirketlerinin malvarlıklarına tedbir konuldu. Bu soruşturmayı bekleyelim ve hangi suçlarda muhatap olduklarını görelim. Soruşturma sonucunda iddianame ile hangi suçların işlendiği ortaya çıkacak” dedi.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar